Bohumír Procházka zvaný Prochor: Měli bychom věci napravovat. Nenadávejme jen u piva a u kafe
Přes 30 let na Jičínsku vydává své noviny Prochoroviny. V důchodovém věku založil i úspěšné kočovné Divadlo na káře. Nevšedního publicistu Bohumíra Procházku, kterému neřeknou jinak než Prochor, vám rádi představíme v rozhlasové Návštěvě. K poslech vás zve Vlaďka Wildová.
S Bohumírem Procházkou, který pochází z dělnické rodiny z Libáně, jsme se sešli u chatky na okraji Jičína v zahrádkářské kolonii U Čakana. Pak jsme si povídali také v Libosadu a v Čestném dvoře Valdštejnské lodžie v Sedličkách u Jičína. Na místech jeho srdci blízkých.
„Věnuji se kulturnímu dění na Jičínsku. Založil jsem měsíčník Prochoroviny, který vychází už od roku 1998. Píšu v něm o kulturních a společenských událostech, i o vlastních zážitcích."
Čtěte také
„Byl jsem dlouholetým podporovatelem občanského sdružení Lodžie, které vzniklo jako garant péče o zachování historické hodnoty areálu Valdštejnské lodžie v Sedličkách a které pořádalo koncerty, divadelní představení a různé další kulturní akce. V posledních letech přešla tato činnost pod takzvané Valdštejnské imaginárium."
„I s ním jsem donedávna spolupracoval a inspirovalo mě pro mou vlastní divadelní práci. Založil jsem Prochorovo divadlo na káře, kde hraju pro děti i dospělé. Mladé generaci bych rád vzkázal, aby hodně četla a vzala si k srdci krédo "Nekecat a makat", protože zapojit se a přispět může člověk za každých okolností. Mladí lidé by se neměli nechat zastrašit žádným politikem a svůj názor otevřeně říkat tam, kde mohou něco změnit."
Čtěte také
Prochor patří k zakladatelům každoročního udíleni Cen Jivínského Štefana, které představují ocenění za kulturní počin, i za dlouhodobé zásluhy na území okresu Jičín. I on byl několikrát nominován a získal i ocenění.
V letošním roce se u jeho nominace za dlouhodobé zásluhy píše: „Za vydávání měsíčníku Prochoroviny. Prochor kulturu miluje, zvláště pak spolkovou a tu, kterou provozují lidé tzv. na své vlastní náklady a ve svém volném čase. Jeho mapování kulturního a společenského života ve městě i okolí zůstane jednou provždy jedním z nejvýznamnějších dokumentů doby, protože jsou psány osobitým rukopisem, ne vždy korigovány jakýmikoliv normami. Jsou důležitou součástí kroniky města Jičína."
Bohumír Procházka se narodil 18. ledna 1940 v Libáni nedaleko Jičína v dělnické komunistické rodině. Jeho tatínek Bohumír rozděloval lidi na soudruhy a reakcionáře. Po obecné škole ho rodiče roku 1954 poslali na Vojenskou školu Jana Žižky do Moravské Třebové.
Odmaturoval a odešel do civilu. V Praze vystudoval elektrotechnickou fakultu na ČVUT. Během studia vstoupil z přesvědčení do KSČ. Během povinné vojenské služby se oženil a s manželkou Hanou měli syna a dceru. Začal učit na střední průmyslové škole v Jičíně. Se srpnovou okupací v roce 1968 nesouhlasil a při prověrkách v zaměstnání ji odsoudil.
V roce 1970 ho vyloučili z KSČ a přemístili na odborné učiliště do Nové Paky a po třech letech mu zakázali učit úplně. Od té doby pracoval na okresní hygienické stanici. V roce 1989 spoluorganizoval účast jičínské nemocnice na generální stávce, založení Občanského fóra v Jičíně.
Rád sportoval, věnoval se orientačnímu běhu, běžkám, lezení po skalách. Posledních bezmála 30 let se pak soustředil hlavně na kulturní dění na Jičínsku. Prochorovo divadlo na káře vzniklo v roce 2018 a od té doby proslulo svými štacemi a možností hrát takřka kdykoliv a kdekoliv. Scéna se rodí malou úpravou jeho tříkolky na níž se jinak většinou přepravuje.
Související
-
Jivínský Štefan pro Bohunku Korbelářovou
Zastavme se v centru Jičína, v Karmelitánském knihkupectví u Ignáce, které - společně se svou jedinou pracovnicí Bohunkou Korbelářovou - získalo kulturní ocenění.
-
Kulturní ceny 23. ročníku Jivínského Štefana získaly Věra Šedivá a Alena Pospíšilová
Kulturní ceny 23. ročníku Jivínského Štefana v okrese Jičín jsou rozdané. Setkání se tentokrát uskutečnilo v sále sokolovny v Sobotce a účast předčila očekávání.
-
Dvě dřevěné sošky Jivínských Štefanů patří letos hořickým studentům a Vackovu Vysokému Veselí
Další dvě dřevěné sošky Jivínských Štefanů z dílny manželů Lhotákových mají své majitele. Ti je převzali ve zcela zaplněném sále Kulturního domu ve Vysokém Veselí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.