Alkohol a nadbytečný příjmem kalorií. Další z dobrých důvodů proč vyzkoušet „suchý únor“

2. únor 2021

Že jídlo má nějakou energetickou hodnotu si uvědomujeme všichni, ale u alkoholu, už ne všichni. A přitom z alkoholu můžeme přijmout velké množství energie, která, ale na rozdíl od jídla, už není doprovázená dalšími potřebnými živinami. 

Ing. Hana Střítecká z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové a ředitelka spolku Fér potravina hovoří v naší radioporadně na téma: energetická hodnota alkoholu a suchý únor.

Čtěte také

Samozřejmě alkohol nepřináší problém jen s nadbytečným příjmem kalorií, které pak už nespálíme, ale zejména se změnami v organismu.

Alkohol je toxický zejména pro játra, ledviny, slinivku břišní. Vede k vysokému krevnímu tlaku, kardiomyopatiím, žaludečním problémům v důsledku chronického zánětu, diabetu 2. typu a může vést až k cirhóze jater anebo rakovině zpomaluje spalování - působí na odbourávání tuku, ovlivňuje naši psychiku (zvyšuje s únava, podrážděnost), zhoršuje se paměť, ale třeba i kvalita pleti.

Energetická hodnota alkoholu je 7 kcal na 1g alkoholu, pro ty, co raději kJ - tak je to 4,2 (přesně 4,185), tuku je 9 kcal a sacharinů nebo bílkovin jen 4 kcal.

Čtěte také

Pro aktivního muže v produktivním věku je doporučených nějakých 2200 - 2400 kcal, ženy jsou na tom pochopitelně vzhledem k jejich konstituci jinak, pro ně je denní dávka v rozmezí 1800 až 2000 kcal.

Celodenní stravu, pokud rozdělíme do pěti porcí, pak 30 procent energie by měla tvořit snídaně a také oběd, 10 procent každá ze svačiny a večeře 20 procent, případně se dá snídaně ponížit na 20-25 procent a to, co jsme ubrali na snídani přidat do svačin. Pak tedy vychází oněch 30 procent energie (snídaně /oběd) na 660-720 kcal pro muže a 540 - 600 kcal pro ženu.

Pro představu průměrná energetická hodnota pečiva - bez namazání/příloh:

1 rohlík - 126 kcal
1 houska - 143 kcal
1 krajíc chleba - 148 kcal
1 kobliha - 193 kcal

Alkohol je pro řadu lidí příjemnou součástí života. Patří k nejrůznějším společenským příležitostem a událostem. Tedy natrvalo se ho asi všichni nevzdáme, ale je potřeba pít s mírou, a to jak do četnosti, tak i do objemu, protože obecně lze říct, že existují situace, k nimž alkohol v rozumné míře může patřit.

Alkohol je dobrý sluha, ale zlý pán (ilustrační foto)

Tedy nemělo by se určitě pít denně a pak by denní dávka neměla být velká. Za relativně nízkorizikové pití považujeme maximální denní dávku 16 g etanolu pro dospělé ženy a 24 g etanolu pro dospělé muže, přičemž nejméně dva dny v týdnu bychom měli alkohol zcela vynechat. Při nárazovém pití při jedné příležitosti nesmí spotřeba překročit 40 g etanolu.

Pivo

S rostoucí stupňovitostí piva roste také množství kalorií, tmavá piva obsahují o něco více kalorií než světlá, protože se při jejich výrobě používá karamelizovaný slad - tedy cukr navíc.

Piva nealkoholická obsahují kalorií nejméně, neboť obsahují také nejméně alkoholu. Proti nim stojí pivní speciály, u nichž kalorické hodnoty nabývají mnoha podob podle obsahu alkoholu nebo „cukru“.

Ing. Hana Střítecká ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Ing. Hana Střítecká, DiS., Ph.D.

Nutriční terapeutka, chemická technoložka, vysokoškolská pedagožka z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany a ředitelka spolku Fér potravina. Ve své praxi se snaží zvyšovat povědomí běžné populace o problémech spojených s obezitou, technologických postupech výroby potravin a orientováním se v jejich nabídce.

Celou radioporadnu s Ing. Hanou Stříteckou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související