Alkohol a nadbytečný příjmem kalorií. Další z dobrých důvodů proč vyzkoušet „suchý únor“
Že jídlo má nějakou energetickou hodnotu si uvědomujeme všichni, ale u alkoholu, už ne všichni. A přitom z alkoholu můžeme přijmout velké množství energie, která, ale na rozdíl od jídla, už není doprovázená dalšími potřebnými živinami.
Ing. Hana Střítecká z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové a ředitelka spolku Fér potravina hovoří v naší radioporadně na téma: energetická hodnota alkoholu a suchý únor.
Čtěte také
Samozřejmě alkohol nepřináší problém jen s nadbytečným příjmem kalorií, které pak už nespálíme, ale zejména se změnami v organismu.
Alkohol je toxický zejména pro játra, ledviny, slinivku břišní. Vede k vysokému krevnímu tlaku, kardiomyopatiím, žaludečním problémům v důsledku chronického zánětu, diabetu 2. typu a může vést až k cirhóze jater anebo rakovině zpomaluje spalování - působí na odbourávání tuku, ovlivňuje naši psychiku (zvyšuje s únava, podrážděnost), zhoršuje se paměť, ale třeba i kvalita pleti.
Energetická hodnota alkoholu je 7 kcal na 1g alkoholu, pro ty, co raději kJ - tak je to 4,2 (přesně 4,185), tuku je 9 kcal a sacharinů nebo bílkovin jen 4 kcal.
Čtěte také
Pro aktivního muže v produktivním věku je doporučených nějakých 2200 - 2400 kcal, ženy jsou na tom pochopitelně vzhledem k jejich konstituci jinak, pro ně je denní dávka v rozmezí 1800 až 2000 kcal.
Celodenní stravu, pokud rozdělíme do pěti porcí, pak 30 procent energie by měla tvořit snídaně a také oběd, 10 procent každá ze svačiny a večeře 20 procent, případně se dá snídaně ponížit na 20-25 procent a to, co jsme ubrali na snídani přidat do svačin. Pak tedy vychází oněch 30 procent energie (snídaně /oběd) na 660-720 kcal pro muže a 540 - 600 kcal pro ženu.
Pro představu průměrná energetická hodnota pečiva - bez namazání/příloh:
1 rohlík - 126 kcal
1 houska - 143 kcal
1 krajíc chleba - 148 kcal
1 kobliha - 193 kcal
Alkohol je pro řadu lidí příjemnou součástí života. Patří k nejrůznějším společenským příležitostem a událostem. Tedy natrvalo se ho asi všichni nevzdáme, ale je potřeba pít s mírou, a to jak do četnosti, tak i do objemu, protože obecně lze říct, že existují situace, k nimž alkohol v rozumné míře může patřit.
Tedy nemělo by se určitě pít denně a pak by denní dávka neměla být velká. Za relativně nízkorizikové pití považujeme maximální denní dávku 16 g etanolu pro dospělé ženy a 24 g etanolu pro dospělé muže, přičemž nejméně dva dny v týdnu bychom měli alkohol zcela vynechat. Při nárazovém pití při jedné příležitosti nesmí spotřeba překročit 40 g etanolu.
Pivo
S rostoucí stupňovitostí piva roste také množství kalorií, tmavá piva obsahují o něco více kalorií než světlá, protože se při jejich výrobě používá karamelizovaný slad - tedy cukr navíc.
Piva nealkoholická obsahují kalorií nejméně, neboť obsahují také nejméně alkoholu. Proti nim stojí pivní speciály, u nichž kalorické hodnoty nabývají mnoha podob podle obsahu alkoholu nebo „cukru“.
Ing. Hana Střítecká, DiS., Ph.D.
Nutriční terapeutka, chemická technoložka, vysokoškolská pedagožka z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany a ředitelka spolku Fér potravina. Ve své praxi se snaží zvyšovat povědomí běžné populace o problémech spojených s obezitou, technologických postupech výroby potravin a orientováním se v jejich nabídce.
Celou radioporadnu s Ing. Hanou Stříteckou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:
Související
-
Nečekejte, že tablety a nápoje zhubnou za vás. K přípravkům na hubnutí musíte přidat také pohyb
Zatím se mezi lidmi řeší celosvětová pandemie nového viru, ale i tak se nám pomalu blíží jaro a s tím, doufejme, se nejspíš zase spustí každoroční hubnutí „do plavek“.
-
Je zajímavé, že většina lidí hlásících se k veganství či vegetariánství žije ve městech
Veganství a vegetariánství se stává zejména u mladých hodně populární. Na rozdíl od minulosti je k tomu vedou ale trochu jiné důvody.
-
Na co nezapomenout, aby bylo grilování zdravé. 9 rad a pravidel pro tepelnou úpravu surovin v žáru
Čas léta, sluníčka, delších večerů a s tím i čas strávený na zahrádkách, je kromě zvýšené konzumace „lehčího“ alkoholu spojován i s konzumací jídel připravených na grilu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.