300. výročí narození malíře Jana Václava Bergla si připomenou Opočno i Vídeň. Proč tato města?

17. únor 2019 09:21

Letos si Opočno i Vídeň připomenou 300. výročí narození malíře Jana Václava Bergla. Ten je i v současné době víc známý ve Vídni než u nás. Právě tam totiž prožil velkou část svého tvůrčího života. V Opočně na Rychnovsku je jedno z jeho významných děl, na které se zašla podívat v doprovodu Petra Arijčuka z Národního památkového ústavu reportérka Jana Házová.

Vcházíme do klášterního kostela Narození Páně v Opočně. Zde je v uvozovkách ukrytá křížová cesta. 

Opočno v zrcadle 900 let. Stálá expozice se otevírá v jednom z nejstarších domů ve městě

Dům číslo popisné 55 v Opočně, kde bude umístěna nová stálá muzejní expozice

Opočno jakožto staré historické sídlo si v roce 2018 připomíná 950. výročí své první písemné zmínky, která se nachází v Kronice české, jejíž autorství je připisováno Kosmovi. Stáří této zmínky se vymyká běžnému východočeskému rámci a hovoří tak o Opočně jako o velmi významném sídle raného středověku. Od této doby prošlo město dramatickými proměnami a zcela se změnil jeho charakter i postavení.

„Ano, je to Křížová cesta od vídeňského malíře Jana Václava Bergla, malíře původem ze Dvora Králové nad Labem, tedy s českými kořeny. Křížová cesta je zavěšena v křížové chodbě vedle lodi klášterního kostela," říká Petr Arijčuk.

A okolo tohoto pozoruhodného díla se v současnosti začíná něco dít.

„V letošním roce si připomínáme 300 let od narození Jana Václava Bergla. Takže ze strany rakouské vzešla iniciativa ohledně oslav tohoto v Čechách možná méně známého malíře, ale v Rakousku velmi ceněného a váženého."

Jan Václav Bergl byl dvorním malířem císařovny Marie Terezie

„Byli to jednak objednavatelé, pro které pracoval, kteří jej do této pozice význačného malíře svými objednávkami delegovali. A potom to byla pochopitelně kvalita jeho prací. I styl, kterým maloval."

Křížová cesta od vídeňského malíře Jana Václava Bergla, původem ze Dvora Králové nad Labem

Spojovací chodba je bohatě zdobená a lemují ji obrazy od zmíněného malíře.

„Tady jsou obrazy trvale umístěny. Přímo pro tento prostor je maloval Jan Václav Bergl roku 1763. Od toho roku byla tato díla již několikrát restaurovány. Naposledy v polovině 90. let minulého století. Jejich stav není určitě havarijní, lze jej charakterizovat jako stabilizovaný. I když samozřejmě po těch 25 letech by se našly některé věci, které by stály za obnovu a opětovné restaurování. Ale ve srovnání s jinými obrazy je jistě tato opočenská Křížová cesta v nesrovnatelně lepším stavu."

Křížových cest bylo namalováno a zobrazeno velikánské množství. Čím je tato opočenská výjimečná?

„Je to právě autorstvím Jana Václava Bergla a tím, že se k nám tyto obrazy dostaly z Vídně. Opočenská Křížová cesta je ve východních Čechách v pořadí třetí Berglův cyklus křížových cest, které sem, do svého rodného kraje, dodal," uzavírá rozhovor Petr Arijčuk.

Obrazy Berglova cyklu křížové cesty si mohou návštěvníci prohlédnout, od Popeleční středy až do Velikonoc, každý pátek. 

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související