Značkaři nabídnou turistům novou trasu přes Broumovské stěny. Povede kolem krásné křížové cesty

20. leden 2021 09:02
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Broumovské stěny

Značkaři na Náchodsku se letos chystají opravit více než 300 kilometrů turistických tras. Vzniknou dokonce i některé úplně nové. A to zdaleka není veškerá práce, kterou do začátku sezóny chtějí dobrovolníci značkaři stihnout. 

Čtěte také

Pavel Staněk z Klubu českých turistů v Náchodě je plný novinek. Právě se dozvěděl, co všechno se bude letos dít.
„Turisté se určitě mohou těšit na spoustu nových tras. A spoustu tras, které překládáme na nové turistické mapy a směrovky. V zimním období máme možná ještě víc práce než v létě, kdy jsme převážně v terénu. A celá ta značkařská sezóna se právě přes zimu připravuje."

A přitom veřejnost má možná dojem, že značkaři označí trasu a potom si už jen chodí po výletech.
„Běžní turisté ano a mnohdy i značkaři. Ovšem pro nás to tak úplně neplatí. Nejvíc práce nám začíná na podzim, protože se nám od našich členů, značkařů, vrací vyplněné značkařské příkazy z obnovených tras."

Turistické značky

„My se z těch příkazů velmi podrobně dozvíme, v jakém stavu se každá konkrétní trasa nachází. V jakém stavu se nachází směrovky, směrovníky a mapy. Tohle všechno musíme zpracovat a připravit projekty pro příští rok."

Co nového se tedy nyní chystá?

„Asi bych všechny pozval na trasu, která vznikne v regionu Broumovských stěn. Bude začínat na nové vyhlídce Na Balvanech v Martínkovicích. Povede kolem krásné křížové cesty, doposud turistům trošku utajené, kolem kaple svaté Panny Marie nahoru na hřeben Broumovských stěn starou Linhartovou, takzvanou Dobytčí stezkou. Ta zanikla asi před 30 lety vlivem polomu."

Čtěte také

„Nám se podařilo po složitých jednáních s obcí, benediktinskou správou i s Chráněnou krajinnou oblastí Broumovsko, tuto trasu znovu zařadit do naší turistické sítě. Už víme, že to bude zeleně značená turistická trasa."

Už je jasné, kolik tras se bude muset v letošním roce obnovit?
„Letos nás čeká obnova 304 kilometrů pěších turistických tras a zhruba 85 kilometrů přeložek. Je to trochu více než je obvyklé. V tomto množství to nebývá každý rok. A máme na to 36 lidí," dodává Pavel Staněk.

Jakmile se stromy v přírodě zazelenají, značkaři vyrazí na obnovu turistických tras.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související