Zlatý triumf hasičů z Královéhradeckého kraje na mezinárodní soutěži záchranných týmů v Belgii

20. červen 2024 08:09

Tým hasičů z Královéhradeckého kraje vyhrál první místo na mezinárodní soutěži záchranných týmů v Belgii. Soutěže Grimpday se zúčastnilo přes 20 zahraničních týmů. Hasiči z Královéhradeckého kraje přijeli do Belgie na soutěž už potřetí, letos museli během tří dnů zvládnout 12 soutěžních úkolů.

Čtěte také

„Různé scénáře záchrany se odehrály například na ikonickém bruselském Atomiu, národním fotbalovém stadionu nebo na svého času nejvyšším lodním výtahu na světě. Třeba ve zmiňovaném Atomiu využili hasiči při transportu raněné osoby do jedné z koulí budovy dálkově ovládaný akumulátorový naviják, který je určený pro přepravu osob do obtížně přístupných prostor,“ říká mluvčí krajských hasičů Martina Götzová.

Nejlepší mezi světovou špičkou záchranných týmů využívajících lanové techniky - s tímto titulem se vrátil z Belgie český tým hasičů z Královéhradeckého kraje, který se třetí ročník po sobě zapojil do mezinárodní soutěže Grimpday. Za jejich úspěchem stála tvrdá příprava, zkušenosti z předchozích ročníků, týmový duch, ale i profesionalita každého jednotlivce.

Mezinárodní soutěž Grimpday se konala v belgickém městě Namur, za disciplínami se týmy vydaly i do evropské metropole Brusel nebo na svého času nejvyšší lodní výtah na světě. A jsou to právě nezvyklé scenérie, které dělají samotný závod tak atraktivním. Tři závodní dny byly nabité dvanácti úkoly, při kterých musely týmy kombinovat technické dovednosti, rychlost, sílu, schopnost najít to nejlepší řešení a poradit si s naprosto neznámým okolím.

Čtěte také

Jeden ze členů českého týmu vzpomíná na první soutěžní den, který strávili závodníci v Bruselu. „Úkoly, které pro nás organizátoři připravili, nás zavedli například na národní fotbalový stadion, slavné Atomium, ale jeden ze scénářů zahrnoval také pohyb po konstrukci historické budovy výstavního paláce Expo, řekl mjr. Tomáš Saifrt.

„V úkolech jde často o využití specifických technik záchrany, při kterých musíme využívat nových prostředků. Takto jsme třeba přímo v ikonickém Atomiu využili při transportu raněné osoby do jedné z koulí budovy dálkově ovládaný akumulátorový naviják určený pro přepravu osob do obtížně přístupných prostor, doplnil Tomáš Saifrt.

Všechny úkoly za navíc odehrály za plného provozu budov, které jsou běžně turisty navštěvované. I s tímto faktem se tak museli závodní týmy popasovat a dbát nejen na bezpečnost svou, ale i všech ostatních.

Druhý soutěžní den zavedl týmy až do útrob technického skvostu - úkoly plnili soutěžící na obří lodní zdviži v lokalitě Strépy-Thieu. Tento lodní výtah byl ještě před několika lety nejvyšší na světě, dosahuje až do výšky cca 125 metrů, přitom překonává rozdíl mezi vodními hladinami kolem 70 metrů.

Čtěte také

Specialitou třetího dne byla disciplína plněná na historickém hradě Citadelle de Namur v hlavním dějišti mezinárodního klání. Tým musel provést transport obézní osoby na speciálních nosítkách určených pro pacienty nadměrné velikosti. Aby pořadatelé zajistili rovnost podmínek, nosítka byla vyložena závažími tak, aby každý tým pracoval se zátěží 180 kg.

Po celém soutěžním maratonu čekala na závěr všechny jedna z nejtěžších disciplín, záchrana osoby přes vodní kanál z dělící zdi mezi řekou a kanálem. Klíčové bylo přijít na vhodnou techniku, jako jeden z mála týmů Češi tento úkol zdolali.

Zlatý úspěch hasičů z Královéhradeckého kraje na mezinárodní soutěži záchranných týmů v Belgii

Tým HZS Královéhradeckého kraje závodil ve složení: hasiči - lezci mjr. Tomáš Saifrt, kpt. Petr Urbanovský (oba z Učiliště požární ochrany ve Velkém Poříčí), pprap. Lukáš Němec, pprap. Vojtěch Hrubý (oba z centrální stanice Hradec Králové), Lukáš Neklan (školitel a instruktor SINGING ROCK) a Jana Saifrtová (figurant).

Spustit audio

Související