Ženský národní rekord v běhu na 100 m s překážkami ozdobil hradecké závody v požárním sportu
Víc než stovka hasičů se už po pětačtyřicáté utkala ve dvou disciplínách požárního sportu na Memoriálu Josefa Romportla a Vlastimila Málka. Na specializovaném stadiónu pro požární sport v Hradci Králové se hasiči připravovali na blížící se mistrovství republiky - a bylo vidět, že natrénováno mají opravdu dost.
Desítky disciplín nečekejte - zato špičkové výkony jsou na běžném pořádku. Memoriál Josefa Romportla a Vlastimila Málka v požárním sportu má za sebou už pětačtyřicátý ročník. A ti, kteří se na hradecký hasičský stadión přišli podívat, viděli v akci prakticky kompletní českou špičku. Jen o sport ale nešlo.
Memoriál připomíná památku dvou hasičů, kteří 18. července 1973 zahynuli při zásahu u požáru v Hradci Králové.
Podle ředitele krajských hasičů Františka Mencla je vzpomínka stále živá.
„My jsme na ně nikdy nezapomněli a každý rok si právě touto soutěží připomínáme tyto naše kolegy a že se může stát kdykoliv cokoliv. I když se snažíme dodržovat bezpečnost práce jak to jde. Někdy se musí jít do rizika a nevíme, co se kdy může komu stát."
Čtěte také
Účastníci samotného memoriálu soutěží ve dvou disciplínách, v běhu na sto metrů s požárními překážkami a ve výstupu do čtvrtého patra cvičné věže.
Pro nezasvěcené jsou to disciplíny možná těžko představitelné, pro Václava Divoše, hradeckého hasiče a jednoho z nejlepších na memoriálu, věc běžná.
„Je to hodně sprinterská disciplína. Jsou tam velké prvky atletiky, ale současně je to okořeněno těmi hasičskými překážkami. Dvoumetrová bariéra, zhruba pěti či šestimetrová kladina v jeden a půlmetrové výšce, zapojení rozdělovače s hadicemi. Takže si myslím, že v tom je náročnost disciplíny, že se musí zkombinovat jak rychlý běh, tak i technika zdolání překážek."
Samotná kladina má šířku pouhých osmnáct centimetrů a závodníci přes ní skutečně sprintují, navíc s hadicí v ruce. Žádná legrace to není.
„Já jsem naštěstí úplně nespadl, že bych šlápl vedle nebo něco takového, ale když člověk zakolísá, seskočí z kladiny, tak to se stává poměrně často, zejména při tréninku. Je to nepříjemné a jsou z toho ošklivé úrazy. Ale snažíme se pokud možno zdolat tuhle překážku opatrně," říká Václav Divoš.
Samotný výstup na cvičnou věž je ještě náročnější, zejména kvůli správné technice jsou potřeba stovky hodin tréninku.
Ti nejlepší v požárním sportu trénují pětkrát až šestkrát denně a jejich výkony podle toho také vypadají. Stometrový sprint i s překonáním dvoumetrové překážky nebo zmíněné kladiny a se zapojením hadice do rozdělovače zvládnou v čase pod patnáct sekund - tedy v čase, který by řada lidí nezvládla ani bez překážek nebo bez hadice.
Výkony byly opravdu špičkové
Během celého dne byly k vidění skvělé sportovní výkony. V ženské kategorii byla královnou běžeckého oválu na 100 m překážek jednoznačně Šárka Jiroušová (SDH Poniklá), která zároveň na půdě hradeckého stadionu pokořila dosavadní český národní rekord svým rozběhem v čase 15,27 s. Stejně tak ovládla i disciplínu výstup do 2. podlaží cvičené věže.
Čtěte také
Z mužských závodníků si z letošního memoriálu odvezl titul nejrychlejšího běžce na stometrové překážkové dráze Daniel Klvaňa (HZS Moravskoslezského kraje), který zvítězil s časem 14,81 s. Stejně tak potvrdil formu Daniel Klvaňa i na cvičné věži, když do čtvrtého patra vylezl nejrychleji ve finálovém rozběhu v čase 13,93 s. Mezi muži v kategorii nad 35 let zvítězil na věži Karel Ryl (HZS Moravskoslezského kraje) za 14,06 s.
„Tento memoriál je v podstatě takovou poslední generálkou, kdy si mohou sportovci závodně vyzkoušet dvě disciplíny a čeká nás mistrovství v požárním sportu, které se koná poslední srpnový víkend v Ústí nad Labem. Tedy tohle se dá brát jako taková generální zkoužka před mistrovstvím republiky," vysvětluje Martina Götzová, mluvčí krajských hasičů.
O Memoriálu Josefa Romportla a Vlastimila Málka
V roce 1973 došlo k tragickému požáru v podniku Československé automobilové opravny v Hradci Králové, při kterém zahynuli dva zasahující hasiči, Josef Romportl a Vlastimil Málek. Tato smutná událost byla důvodem pro vznik Memoriálu Josefa Romportla a Vlastimila Málka v disciplínách požárního sportu. Memoriál je dodnes trvalou vzpomínkou na spolupracovníky a kamarády, kteří při výkonu svého povolání obětovali své vlastní životy. První ročník se uskutečnil v roce 1975 a v současné době se jedná o druhou nejstarší soutěž pořádanou v České republice. Každoročně se na ni sjíždí ti nejlepší profesionální a dobrovolní hasiči z celé České republiky.
Související
-
Hasiči mají unikátní prostor pro nácvik nejsložitějších zásahů. Těžko na polygonu, lehko při požáru
V Rychnově nad Kněžnou začíná hasičům sloužit nový výcvikový polygon za víc než 7,5 milionů korun. Hasiči tak získali místo pro nácvik těch nejnáročnějších zásahů.
-
Ve Velkém Poříčí vyrostl unikátní lezecký polygon, druhý takový v Evropě nenajdete
Zásahy ve studni, kanalizaci nebo v korunách stromů. To vše mohou nyní trénovat hasiči z celého Česka v novém výcvikovém středisku ve Velkém Poříčí na Náchodsku.
-
Když se hasič loučí s prací, je to dojemné i rozverné. Ota Vojnar se projel Dobruškou na lodi
Ota Vojnar obléká hasičskou uniformu už víc než čtyřicet let. Z toho zhruba polovinu jako profesionál u dobrušského záchranného sboru. Teď ale své směně velel naposledy.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Je pozitivní, že prošel lex OZE 3. Má pro nás ale negativní pachuť, říká předseda Solární asociace Fousek
-
Sparta další body v Lize mistrů nepřidala. Na půdě Feyenoordu Rotterdam prohrála 2:4
-
Slovenský parlament schválil ‚bič na lékaře‘, který je má přes výpovědi udržet v práci
-
Plaga: Ministr Bek je tragický. Babiše chci znovu přesvědčit, že se investice do školství vyplatí