Hasiči si připomněli památku dvou členů, kteří zahynuli při zásahu v Hradci Králové v roce 1973

17. srpen 2018 09:36

Hasiči z celé republiky se sjeli do Hradce Králové na už 44. ročník Memoriálu Josefa Romportla a Vlastimila Málka v požárním sportu. K vidění byly nejen špičkové sportovní výkony, ale vzpomínalo se také na tragickou událost z roku 1973, kdy při výkonu služby přišli dva hasiči o život. 

Na tehdejší výjezd vzpomínal i současný ředitel Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje František Mencl: „Šlo o požár autodílny v Hořické ulici, kde došlo následně k výbuchu. A ten výbuch měl za následek tragické usmrcení dvou příslušníků hasičského sboru, Josefa Romportla a Vlastimila Málka."

Vedle připomínky zmařených životů šlo ale i o sport. A to ve špičkové podobě

První soutěžní disciplínou byl běh na 100 metrů s překážkami a ti nejlepší to zvládli v čase těsně nad patnáct sekund. Vzhledem k tomu, že na trati je potřeba zdolat jednu pevnou překážku, sebrat sbalené hadice, přeběhnout přes několikametrovou kladinu a ještě za běhu zvládnout hadice zapojit, je to výkon úctyhodný.

Hradec Králové získal zmodernizovaný stadion pro výcvik hasičů a požární sport

Stadion pro výcvik hasičů i požární sport v Hradci Králové

Profesionální i dobrovolní hasiči v Královéhradeckém kraji mají nově zmodernizovaný stadion pro výcvik i požární sport. Vznikl za zhruba 42 milionů korun na místě zchátralého sportoviště, které předtím patřilo armádě. Oprava trvala od července 2015 a byla rozdělena do dvou etap.

Však na něj také hasiči trénují, říká Jan Klouček ze stanice v Rychnově nad Kněžnou: „Je to součást výcviku. A samozřejmě, když se tomu někdo věnuje víc, tak musí tomu tréninku věnovat víc času, jak ve směně, tak v práci, i ve svém volném čase."

V případě Jana Kloučka jde o tréninky obden - a to i mimo povinnou přípravu profesionálního hasiče. Požární sport - ať už zmíněný běh na sto metrů přes překážky nebo výstup na cvičnou věž - vyžaduje vedle fyzické síly i šikovnost.

Skloubit všechno dohromady je podle Jana Kloučka hodně složité. Ostatně, myslí si to i další: „Jednoho hasiče ze Středočeského kraje, která se jmenuje Barbora Špotáková, se jezdí dívat na Mistrovství republiky v požárním sportu a říká, že je to stejně náročné jako oštěp. Protože těch pohybů je tolik a je to náročné na zručnost, že je složité to dát všechno na jednu hromadu a udělat to v kuse."

44. ročník Memoriálu Josefa Romportla a Vlastimila Málka v požárním sportu

Profesionální hasiči mají v tomhle sportu výhodu při zdolávání cvičné věže - podmínky na trénink mají výrazně lepší než hasiči dobrovolní. Ti se ale nenechali zahanbit v běhu přes překážky - za vítězným Jakubem Pěkným ze sboru Ústeckého kraje skončili na druhém a třetím místě v uvozovkách dobráci - Lukáš Kroupa z Kvasin a Dominik Soukup z SDH Žebnice.

Hasiči musí jít i tam, odkud by jiní nejraději utekli. Ve výšce ale uděláte chybu jen jednou

Fotografie hasičů - lezců při výcviku a při zásazích

Před osmnácti lety stáli u vzniku učiliště požární ochrany ve Velkém Poříčí na Náchodsku horolezci. Nyní tam vzniká unikátní lezecký polygon za 54 milionů korun, který nemá podle ředitele náchodských hasičů Davida Pouče v České republice obdobu. Školit se na něm budou i policisté, záchranáři a dobrovolní hasiči.

Když je řeč o závodě na sto metrů, první dvě místa putovala do Poniklé zásluhou Šárky Jiroušové a Dany Butulové. Před jejich výkony Jan Klouček jen smekl: „Holky jsou šikovné. Když si člověk vezme, jaký je rozdíl mezi muskulaturou ženskou a mužskou, tak ta žena běží stejných sto metrů jako my, má sice jinou překážku a jinak vysokou kladinu, ale hadice má stejně těžké jako my. A ty nejlepší to zvládnou za 16,5 vteřiny. Je to prostě super výkon."

Memoriál Josefa Romportla a Vlastimila Málka je druhou nejstarší akcí v požárním sportu v Česku a jestli jste promeškali jeho letošní 44. ročník, nenechte si ujít tuhle akci za rok - hasičům stojí za to zatleskat nejen za sportovní výkony, ale i za jejich celoroční práci.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související