Žena mnoha tváří, která inspiruje. „Milovnice života“ Eva Kroupová z Broumova. Seznamte se!
Na další rozhlasovou Návštěvu jsme vás pozvali do Broumova. Redaktorka Romana Joudalová s mikrofonem zaklepala na dveře tamní gymnaziální knihovny, kam ji na kávu pozvala učitelka českého jazyka a hudební výchovy Eva Kroupová.
Učitelství je sice tím pilířem, který tvoří pevný a stabilní základ její široce rozkročené tvůrčí osobnosti, ale Eva Kroupová je také spisovatelkou, skladatelkou, šansoniérkou, cestovatelkou, motorkářkou a především milovnicí života v jejím rodném broumovském dolíku.
Pohádky zasazené do magické krajiny Broumovska
Jako učitelka češtiny má Eva Kroupová přirozený cit pro jazyk a protože je veskrze tvůrčí osobností, pustila se do psaní. Inspirace se dostavila, když se stala maminkou a byla na mateřské dovolené se svým prvním synem.
I do její literární prvotiny se promítla láska k rodnému Broumovsku. A tak vznikla knížka pro děti Pohádky z broumovského dolíku, kterou krásnými ilustracemi opatřila Jitka Matěnová.
Pohádky zasazené do magické krajiny Broumovska akcentují místní přírodní, historické, sociální zajímavosti a aktuální společenská témata i polské příhraniční podněty.
Čtěte také
S dětskou značkou Z dolíku má Eva Kroupová další plány.
Knížka Pohádky z broumovského dolíku si své čtenáře rychle našla a už se chystá její třetí vydání. A tak se Eva Kroupová rozhodla toto téma převést také do hudební podoby. Sedla ke klavíru a složila deset písniček pro děti.
Ke spolupráci na aranžích přizvala jazzmana, ředitele ZUŠ Broumov Štěpána Přibyla, který každé z nich dal šmrncovní jazzový nebo swingový i symfonický kabátek. Podařilo se jim pro natáčení získat skvělé hudebníky nejen z Broumovska, více než 30 profesionálu i amatérů od 6 do 88 let.
Pustili se do práce s chutí i v době covidové a po roce práce se narodilo CD Písničky z broumovského dolíku, které si malí i velcí posluchači zamilovali stejně rychle, jako čtenáři pohádkovou knížku.
Zpívejte si s námi
Aby si děti mohly Písničky z broumovského dolíku zpívat nebo hrát na hudební nástroje, na světě je i stejnojmenný zpěvník, který také ilustracemi doprovodila Jitka Matěnová.
Ta je také autorkou obrázků pohádkových postav na dětském hřišti, které dobrovolníci a nadšenci kolem projektu Z dolíku vytvořili v broumovském parku, kde také byly CD a zpěvník pokřtěny.
CaféBaret patří do kavárny
Představit Evu Kroupovou jako šansoniérku je nejlepší v kavárně. Nejen proto, že kapela, ve které působí, se jmenuje CaféBaret. V ní působí také Evina kolegyně ze školy a umělecká partnerka Jessica May - harmonikářka z frankofonní části Kanady.
Společně skládají moderní šansony v češtině i francouzštině a vystupují v kavárnách i na větších pódiích. K vydání mají připravené své první autorské CD francouzských šansonů Le carrousel.
Kniha Periferie něhy odvážně balancuje na hraně
Na periferii Broumova, vedle Undergroundového klubu Eden, kde bývala ohromná skládka odpadu, uspořádala Eva Kroupová křest své první knihy pro dospělé Periferie něhy. Na tomto syrovém místě vznikla také většina snímků a fotokoláží, kterými knížku doprovodila fotografka a výtvarnice Vesna Walden.
Čtěte také
Prostor zapomenuté industriální periferie a skládky pomohli uklidit a zkultivovat broumovské firmy, dobrovolníci i někteří lidé z komunity bezdomovců. Za dva měsíce práce se jim společně podařilo staré gauče, pneumatiky, střepy a další kontaminovaný odpad nahradit četbou, fotografiemi, stoly s bílými ubrusy a šampaňským, hudbou a tancem.
To všechno k slavnostnímu křtu knížky patří, stejně jako svátečně naladění lidé, kteří přišli a knihu o vztazích a sexualitě, která je stále na hraně společenského přijetí a odmítnutí, otevřeně přijali.
Učitelka s citem pro študákovu duši
Eva se snaží oživit kulturní dění v broumovském dolíku a s tím ji rádi pomáhají také její bývalí studenti.
S jedním z nich, Josefem Dittrichem, který s ní spolupracoval na knize Periferie něhy, jsme se při natáčení Návštěvy náhodou potkali v klášterní kavárně.
Eva Kroupová se také ráda svobodně toulá, pěšky, na motorce nebo s celou svou rodinou ve staré dodávce. Děti učí milovat vnitřní svobodu člověka a ctít svobodu ostatních. Děkujeme, že nás do svého bohatého světa nechala nahlédnout.
Související
-
Broumovsko připravuje zajímavé novinky. Na co se můžete těšit? Třeba na pouť do minulosti
Skalní města a klášter s dalšími sakrálními stavbami - to jsou podle Jana Školníka ze Společnosti pro destinační management Broumovska největší turistická lákadla oblasti.
-
Žáci mapují životní osudy pamětníků na Broumovsku v rámci projektu Příběhy našich sousedů
Dokumentární filmy z cyklu Příběhy našich sousedů v těchto dnech zpracovávají žákovské týmy po celé republice. Mezi nimi jsou i mladí dokumentaristé z Broumova.
-
Broumovské diskuse hledají cesty, jak zlepšit vzájemnou důvěru a porozumění mezi lidmi
Český rozhlas Hradec Králové vás dnes pozve na Broumovsko, do úžasného broumovského kláštera, kde se pořád něco děje. A v tomto týdnu to bude navíc hodně o povídání.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.