Zeď aneb jak jsem vyrůstal za železnou oponou. Projekt Divadla Drak nejen o minulosti, ale i naději

20. září 2019 10:06

První událostí divadelní sezóny 2019 / 2020 v Divadle Drak je inscenace Zeď aneb jak jsem vyrůstal za železnou oponou. Představení určené dětem od 9 let bude mít premiéru v sobotu 21. září 2019 od 18 hodin ve Studiu Labyrint Divadla Drak.

Autorský projekt režisérek Miřenky Čechové a Dominiky Špalkové vznikl na motivy stejnojmenné knihy Petra Síse, ve které autor přibližuje čtenářům období totality mezi lety 1948 -1989 u nás.

Čtěte také

Česko-americký výtvarník, ilustrátor, grafik a autor knih pro děti Petr Sís vypráví o období totality skrze svou osobní historii. Převedení obrazové knihy pro děti do vizuálně pohybového jevištního jazyka je hravou zkratkou naší komplikované historie.

Tvůrci adaptovali celostránkové ilustrace a černobílý komiks do koncentrovaných scénických obrazů plných překvapivých detailů. Výsledkem je dynamický průřez čtyřicetiletou historií odkazující jak ke kruciálním dějinným mezníkům, tak i k hravým autobiografickým momentům nejen ze Sísova života.

Prostřednictvím divadla chceme komunikovat s nejmladší generací, aby si mohla utvářet vlastní svobodný názor na svět.
Miřenka Čechová a Dominika Špalková, autorky projektu Zeď aneb jak jsem vyrůstal za železnou oponou

Originální kresby Petra Síse, autorské animace Lindy Arbanové, elektroakustická zvuková stopa Martina Tvrdého a scénograficky ztělesněné dobové symboly, společně s hravým hereckým přístupem obou performerů Milana Hajna a Jazmíny Piktorové vytváří energickou a mnohovrstevnatou scénickou koláž.

„Mladým divákům chceme prostřednictvím naší inscenace přiblížit nesvobodnou minulost naší země a vyvolat v nich zájem a otázky k diskuzi s učiteli, rodiči nebo vrstevníky. Téma normalizace, útlaku a zneužívání moci jsou totiž bohužel, i když v jiných formách, stále aktuální i v současném společenském systému. Prostřednictvím divadla o nich chceme komunikovat s nejmladší generací. Je pro nás důležité, aby si mohli utvářet vlastní svobodný názor na svět, ve kterém žijeme 30 let po sametové revoluci." uvedly ke koncepci představení autorky projektu.

Divadlo Drak v Hradci Králové odpočátku vychází nejen z tradice (východo)českého loutkářství, ale také z principu originální autorské tvorby pro děti i dospělé založené na imaginaci a neotřelé nápaditosti.

„17. listopadu 2019 si připomeneme 30 let od sametové revoluce a jsme velmi rádi, že můžeme na studiové scéně Divadla Drak představit inscenaci, která tento významný mezník v našich dějinách přiblíží i generaci, která se již narodila ve světě bez železné opony," dodala k projektu ředitelka Divadla Drak Eliška Finková.

autoři: Romana Joudalová , baj | zdroj: Divadlo Drak
Spustit audio

Související