MIMOŇ v Divadle Drak. Sci-fi podobenství o chlapci, který trpí Aspergerovým syndromem

17. říjen 2018 10:22

Hradecké Divadlo Drak připravuje první premiéru v nové sezóně. Je jí autorská inscenace MIMOŇ Jakuba Vašíčka a Tomáše Jarkovského. Sci-fi podobenství o chlapci, který trpí Aspergerovým syndromem tvůrci pojali jako vesmírnou road-movie. Mimoň musí nečekaně opustit svou planetu, protože ta se začne přehřívat, a tak se vydá se do vesmíru, kde potkává další bytosti s různými odlišnostmi.  

Hlavním hrdinou je chlapec, trochu podobný Malému Princi. Mimoň opustil nechtěně bezpečí své planety, kterou dobře znal a vydal se do vesmíru.

Každý v sobě ukrývá dítě, i když je už dospělý. Divadlo DRAK ve vás vždy otevře něco nového

Dominika Špalková ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Umělecká ředitelka královéhradeckého Divadla DRAK Dominika Špalková je hostem ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové. Žena, která je už naprosto nadobro spojená s tímto divadlem. To letos celý tento rok slaví své významné životní jubileum, krásné 60. narozeniny. Tak bude určitě o čem si povídat.

„Tam se dostává do kontaktu s jinými postavami těch planet. A na těch setkáních se odhalují zvláštnosti jeho povahy," popisuje příběh dramaturg Divadla Drak a spoluautor hry Tomáš Jarkovský.

A vysvětluje i to, proč je hlavním hrdinou je chlapec, který je trochu jiný, než ti ostatní: „Ten Aspergerův syndrom nebo obecně autistické vnímání světa je divadelně inspirativní. Souvisí to se smyslovým vnímáním a trošku i posunem ve vztahovosti, na čemž je divadlo založeno."

Režisér Jakub Vašíček říká, že hrát přímo o diagnóze Aspergerův syndrom nebyla ta pravá cesta a inspiraci hledali i v dokumentu Můj normální autistický film: „Jed nu chvíli nás inspiroval Malý princ, kterého si jedna postava každý den čte, pořád dokola tu samou kapitolu. A druhým takovým obrazem, který nás inspiroval, že jedna z postav měla hrníček s nápisem: Chci se vrátit na svoji planetu. To jsou takové ty drobnosti, které potom člověka někam posunou."

MIMOŇ v Divadle Drak. Sci-fi podobenství o chlapci, který trpí Aspergerovým syndromem

Jak vysvětluje režisér podstatná je i zvuková a výtvarná složka představení: „My jsme si sestavili takovou elektronickou kapelu. Nakoupili jsme různé krabičky a hrajeme živě elektronickou hudbu. To je myslím zajímavé. Máme tam projekce, které vznikly ve spolupráci se ZUŠ Na Střezině. Děti nám nakreslily výtvarný plán, který běží celým představením. Takže je to hodně pestré a náročné. Tak doufejme, že to ještě zvládneme nějak dotáhnout a že to bude pro diváky zajímavé. Protože jsou to speciální záležitosti."

Premiéra Mimoně je naplánovaná na sobotu 20. října. A s obrázky žáků ZUŠ Střezina se lidé mohou kromě představení seznámit i na výstavě v Labyrintu Divadla Drak. Ta bude mít vernisáž už v pátek 19. října.

autoři: Lucie Peterková , baj
Spustit audio

Související