Princové jsou možná na draka, ale umělecký řezbář Jiří Bareš je určitě pro Draka
Vůně lipového dřeva, dobře nabroušené dláto, loutky, maňásci a marionety ve všech podobách. Tak vypadá prostředí uměleckého řezbáře Jiřího Bareše, který svými dřevěnými skvosty vytváří společně s herci, jednotlivá představení v královéhradeckém Divadle Drak.
Pracovat v dílně loutkářského divadla znamená umět snad devatero řemesel nebo se jim postupně naučit.
Jako malý kluk chtěl být hrnčířem. Dřevo ale patřilo k jeho oblíbeným hračkám už v době dětských let. Stejně tak jako les a příroda. A odtud byl už jen krůček k vyřezávání.
Jiří Bareš se řezbářem vyučil v Červeném Kostelci, odkud pochází. Láska ke dřevu se promítá i do jeho maleb, které vytváří.
Maminka Jiřího Bareše kreslila a on si odmala „čmáral", kreslil i ve škole, doma nad učením a učení šlo trochu stranou. Chodil do „lidušky", chtěl dělat hrnčíře, ale bylo mu to rozmluveno, a tak se v Červeném Kostelci v charitě vyučil řezbářem. Pak strávil tři měsíce na wokshopu uměleckých řemesel v Praze.
Mou snahou je, aby dřevo bylo hmatatelné.Jiří Bareš, umělecký řezbář
Protože žil v Červeném Kostelci, napadlo ho kontaktovat tehdejšího scénografa divadla DRAK v Hradci Králové Petra Matáska. A ten poslal Jiřímu lístky na premiéru „Snu noci svatojánské".
Byl to byl tak výjimečný zážitek, že od té doby Jiří Bareš věděl, že chce pracovat v divadle.
A jednoho dne nabídku od Petra Matáska skutečně dostal. Jeho první prací pro DRAK byla „Královna Dagmar".
![Jiří Bareš je uměleckým řezbářem a vedoucím dílen královéhradeckého Divadla Drak | foto: Milan Hajn Jiří Bareš je uměleckým řezbářem a vedoucím dílen královéhradeckého Divadla Drak](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles//public/images/03759729.jpeg?itok=yp7pjRTo)
Umělecký řezbář potřebuje kromě trpělivosti i velkou představivost. Samozřejmostí je schopnost malovat a schopnost vytvářet loutky hercům na míru. Loutky nesmí být ani příliš velké, ani příliš těžké. Přesto divácky atraktivní a originální.
Bez uměleckého řezbáře by se žádné představení v královéhradeckém Divadle Drak zkrátka neobešlo
I když řezbáře neuvidíte na jevišti ve světle ramp, přesto jeho marionety, maňásci a loutky, hrají na jevišti prim.
Povídání s Jiřím Barešem o dřevě, umění i o prostých lidských radostech, připravila redaktorka Eva Boudová.
Pořad Návštěva se vysílal na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové v sobotu 10. prosince 2016 po 18. hodině.
Příjemný poslech!
![Jiří Bareš je uměleckým řezbářem a vedoucím dílen královéhradeckého Divadla Drak | foto: Milan Hajn Jiří Bareš je uměleckým řezbářem a vedoucím dílen královéhradeckého Divadla Drak](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles//public/images/03759731.jpeg?itok=M1HNupVs)
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://hradec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://hradec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.