Ze hřbitovního sadu ve Vrchlabí, o jehož obnovu se snaží Okrašlovací spolek, zmizely nové stromy

30. listopad 2023 08:09

Z vrchlabského hřbitovního sadu zmizely nové stromy, keře i byliny. Sad byl už delší dobu ve špatném stavu a členové místního Okrašlovacího spolku ho proto začali obnovovat. Jenže někdo jim začal škodit. Kam vše zmizelo, zatím nikdo neví. V zemi zůstaly pouze díry. 

Čtěte také

V tuto chvíli jsme přišli ke hřbitovnímu sadu ve Vrchlabí, nebo-li Rajské zahradě. Ovšem vypadá to tady poněkud smutně.

„Mizí nám odtud nejen květiny z našeho bylinkového záhonu, ale mizí i stromky. A teď dokonce zmizelo i velké hroznové víno, které jsme dostali ze Zakarpatí. To se už pnulo po zdi a těšili jsme se, že příští rok už budeme mít první úrodu,“ říká Zdeňka Flousková z Okrašlovacího spolku.

Vypadá to ale, podle stylu, jakým byla zeleň odcizena, že šel někdo najisto. „Někdo si to asi vyhlédl. Jsme z toho smutní, protože převážná většina našich zkušeností je dobrá. My jsme opravdu už do letošního podzimu zasadili na 200 stromů, máme nasázené růže, osázenou náplavku ve Vrchlabí.

Čtěte také

Od Rajské zahrady se vracím přes hřbitov zpátky do centra města. Po cestě potkávám několik lidí. Jedna ze seniorek mi říká, že to, co tady vandalové provedli, je neomluvitelné. „Proč to lidé berou? Jedině tady instalovat kameru. Nebo nějaký plot.

Podobného názoru je i seniorka Marie. „Je to hrozné. Je dnes taková doba, nevím, je to šílené. Dnes lidé nemají úctu k ničemu. Když se kolikrát koukáte, co se děje.

Členové Okrašlovacího spolku ve Vrchlabí se prý ale nehodlají vzdát a plánují ve své činnosti pokračovat. Příště ale hodlají stromy lépe zabezpečit proti krádeži.

Okrašlovací spolek ve Vrchlabí
byl založen 5. dubna 2019, v předvečer 150. výročí založení starého Sadovnického a okrašlovacího spolku, Hanou Jüptnerovou, Pavlem Vodičkou a Zdeňkou Flouskovou. V listopadu 2019 byl Spolek zapsán u Krajského soudu v Hradci Králové.

Spustit audio

Související