Zážitek a vzdělání v jednom. Pojízdná učebna techniky se zastavila v Teplicích nad Metují
Nejen virtuální realitu a 3D tisk si vyzkoušeli žáci základní školy v Teplicích nad Metují. Zapojili se totiž do projektu pojízdné učebny techniky "Tour for the Future". Ten si dal za cíl představit nejmodernější techniku i v menších městech napříč celou Českou republikou.
„Vidím nějakou obrazovku, kde mohu něco vybrat. A v pozadí potom vidím nějaké město, nebo co to je," Šimon si nasadil brýle pro virtuální realitu a na rozhlasový mikrofon popisuje, co zatím vidí.
Čtěte také
Na herní konzole si doma rád občas zahraje nějakou hru, ale tohle je trochu jiný level. Kamion je vzdělávací, tak se hry tentokrát nekonají.
Andrej Braguca, spoluzakladatel firmy Virtual Lab, nahrává trochu jinou virtuální realitu.
„Já vám tam nahraji lidskou svalovou soustavu. Nahraje se vám tam člověk a my jej budete moci rozebrat do posledního svalu."
K detailnímu prozkoumání je tu vedle svalstva také kostra člověka, složení motoru nebo hromada dalších zajímavých témat.
O kousek dál je v plné permanenci několik 3D tiskáren. Na nich si žáci mohou zhruba za půl hodinu vytisknout funkční píšťalku nebo přívěšek na klíče.
„Nesmí tam být žádná větší nečistota. Žádné zbytky filamentu. Nebojte se přitlačit," dohled nad prací u 3D tiskáren si vzal na starost Tomáš Hamberger, gestor projektu Tour for the Future.Čtěte také
Zájem škol o prezentaci pojízdné učebny techniky je podle něj obrovský.
„Když jsme začali informovat o tom projektu, tak se během prvního dne přihlásilo asi 150 škol, což je nad rámec našich možností. Takže jsme vybrali školy tak, aby to bylo opravdu v rámci všech krajů České republiky."
A že má takový styl výuky smysl si myslí i pedagogové.
Na své žáky v kamionu dohlížela Michaela Schejbalová. Do výkladu nezasahovala a spíš jen vnímala, jak to děti baví.
„Myslím si, že je to moc baví. Je to něco nového. Užívají si to. Asi ne úplně všichni, ale pro většinu je to zážitek a jen tak se k tomuto nedostanou."
Po žácích v Teplicích nad Metují zážitku a vzdělání v jednom dočkají ještě v příštím týdnu také v Deštném v Orlických horách a Jaroměři. Následovat pak budou zastávky v Olomouckém kraji. A v příštím roce potom i v dalších krajích.
Související
-
Dobrovolníci v Královéhradeckém kraji vyrábí zdarma na 3D tiskárnách ochranné štíty pro zdravotníky
V Královéhradeckém kraji se k výzvě Tiskne celé Česko připojilo už 28 subjektů. Ty na 3D tiskárnách vyrábí ochranné štíty pro zdravotníky. Do programu se zapojily i školy.
-
Virtuální realitu využívá v reálné výuce jako jedna z prvních v republice ZUŠ Střezina
Vytvořit sochu bez hlíny, nebo namalovat obrázek bez barev? Virtuální realita je reálná na ZUŠ Střezina v Hradci Králové, kde pomáhá při výuce.
-
Několik kantorů stojí za založením Digitální pohotovosti. Ta pomáhá on-line spojovat žáky a učitele
Část učitelů v Královéhradeckém kraji se rozhodla vymyslet projekt, který má mimo jiné pomoci po dobu přerušené školní docházky udržet kontakt mezi studeny a pedagogy.
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.