Zářící oči! S Veronikou Valterovou z Ústí nad Orlicí za exotikou k Siouxům i za indiány do Ekvádoru
Vysněný svět Veroniky Valterové v dětství to byl Divoký Západ, koně a indiáni. Nakonec místo snu skutečnost - už ve třetím ročníku střední školy se vydala za indiány doopravdy. Z Ústí nad Orlicí na zapřenou před rodiči, jak v repríze pořadu “Na cestách s Petrem Voldánem” usměvavá Veronika Valterová přiznává.
Teď už ale cestuje jako vystudovaná sociální antropoložka a také průvodkyně do exotických regionů. Rozhlasové putování s pohlednou ženou je plné neuvěřitelných zážitků a unikátních postřehů ze života původních obyvatel Severní i Jižní Ameriky. A nechybí ani humor.
Mayovky a cesta k Siouxům
Čtěte také
Začínalo to prý u Veroniky Valterové v Ústí nad Orlicí podobně, jako u mnohých z nás. Knihy a filmy, příběhy vonící dálkami a dobrodružstvím, Vinnetou. Jenomže neznám moc lidí a tím spíš žen, které by tahle vášeň neopustila, ba co víc, zavedla až doopravdy mezi indiány.
V pořadu uslyšíte, že Veronika Valterová si to při první cestě do Dakoty namířila rovnou k Siouxům. Zní vám to také hodně exoticky?
Dýmka míru a housle
Pochopitelně mi to nedalo a musel jsme se (i s programem Kocianovy houslové soutěže v Ústí nad Orlicí z cestovatelského kufříku) Veroniky Valterové zeptat, jak to měla s tímto nástrojem ona. Odpověď se dovíte z vysílání, tak jako její reakci na dýmku, která měla připomínat věhlasné indiánské dýmky míru.
Indiánské jméno Zářící oči
Velice poetických indiánských jmen má Veronika Valterová hned několik. A musím po natáčení pořadu dodat, že ono pojmenování “Zářící oči” svědčí o nesmírně trefném pozorovacím talentu indiánů.
A dovíte se také, že Veronika Valterová už ovládá dokonce několik indiánských jazyků. Zazněla i moje otázka, jestli vůbec existují učebnice pro tyto jazyky. Odpověď uslyšíte.
Indiáni i gaučos
Čtěte také
Pořad Na cestách vás zavede tentokrát jak mezi indiány - a to i v Latinské Americe, v Peru, Ekvádoru a dalších zemích, tak také mezi pasáky dobytka. Gaučos naučili Veroniku Valterovou nejen nahánět stáda, ale také ovládat laso.
A dovíte se také, jak Veronika Valterová detailně mapuje život původních obyvatel dosud málo probádaných regionů. Indiánů amazonských, andských, těch, kteří už jsou ovlivněni moderními civilizacemi i těch tzv. “nekontaktovaných”.
Nejen o plivacím nápoji a léčbě sexem
Hodinové rozhlasové cestování s Veronikou Valterovou se ukázalo příliš krátké.
Čtěte také
Nicméně uslyšíte například, co je to indiánský Tanec slunce, jaké to je, když si vás adoptuje indiánská rodina nebo jak moc se musíte přemáhat při “tvorbě” indiánského “plivacího” nápoje. A zmíníme i jednu legendu, která prý ale nemá vědeckou podporu. Je ale přesto stále považována mezi některými indiány za opravdický návod, jak léčit kousnutí určitým druhem hmyzu. Prý zaručeně zabírá sex.
I k takové zajímavosti jsme se v putování za indiány, včetně mýtů a jejich světa nadpřirozeného, s Veronikou Valterovou dostali. A už tě se můžete těšit na podzimní pokračování pořadu s touto sympatickou cestovatelkou.
Tentokrát si ale nalaďte reprízu pořad “Na cestách” - v pondělí 2. června 2025 na stanicích Český rozhlas Hradec Králové a Český rozhlas Pardubice jako obvykle po zprávách v 18:00. A nebo si nás opět najděte v audio archivu pořadu.
Petr Voldán
Milan Baják
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.