Zábava na hradeckém letišti po celý rok. Organizátor Rock for People představil projekt Festivalpark

10. červen 2021 10:02
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Letošní program tam od 3. července na sedmi pódiích nabídl stovku kapel, muzikantů a dýdžejů. Branami areálu Festivalparku podle pořadatelů prošlo 27.000 návštěvníků.

Město Hradec Králové má po letech důvod věřit ve smysluplné využití areálu bývalého vojenského letiště. Radnice oznámila dohodu se společností Améba Production, jinak mimo jiné organizátorem festivalu Rock for People, a věří, že se z areálu postupně stane místo zajímavé nejen pro obyvatele města, ale i pro turisty.

Čtěte také

Festivaly včetně divadelních, autokino, další kulturní akce, family park, sportoviště - například kurty na beachvolejbal, pumptrack nebo v zimě okruh pro běžkaře nebo ledová plocha, eventový hangár nebo eko hotel - to jsou jen některé části projektu, který společnost městu prezentovala.

A s nápadem uspěla, říká primátor Alexandr Hrabálek z ODS.
„Nám se ta myšlenka moc líbí a jsme rádi, že ten areál bude konečně smysluplně a hlavně trvale využívaný."

Celý projekt si bude postupně vyžadovat v nejbližších letech desítky a postupně stovky miliónů korun. Město pomůže například s opravou některých budov, většinu prostředků si ale musí společnost sehnat sama.

Čtěte také

Michal Thomes má jasnou představu, kde je vzít.
„Chceme získat granty, samozřejmě počítáme také s vlastní spoluúčastí. Předpokládáme, že když tam vybudujeme například hotel, tak že bude něco vydělávat. A je to ovšem také i o nějakých investorech."

Společnost Améba Production má dveře otevřené i u komisí místní samosprávy. Michalu Thomesovi se podle primátora vyplatilo to, že v minulosti coby organizátor festivalu Rock for People s lidmi v okolí jednal slušně.

Názor místních je pro Michala Thomese důležitý.
„Troufám si tvrdit, že jsme vždy s komisemi místních samospráv v rámci festivalu Rock for People vždy vycházeli dobře. Když se něco nepovedlo, tak jsme to řešili a snažili se vše napravit. Ne, že bychom měli podepsaný papír, že si tam můžeme dělat co chceme, ale dohodli jsme se na nějakém postupu, jak dělat vše tak, aby i lidé žijíc v okolí byli v pohodě."

Čtěte také

Takový přístup komise přivítaly a vítají i to, že by podle dohody měly být i dál součástí rozhodovacího procesu, říká Adolf Dostál z Ruseka.
„K těmto plánům jsme my, jako představitelé komisí místních samospráv, vyjádřili pozitivní pohled. S tím, že jsme jednoznačně deklarovali, že chceme být těchto jednání účastni, abychom se mohli vyjadřovat ke konkrétním plánům a aktivitám."

Letiště v nové podobě by mělo také vygenerovat několik desítek nových pracovních míst. A kdy? Půjde to postupně, menší program v podobě prvních koncertů se chystá už na letošní červenec, kompletní by všechno mohlo být někdy kolem roku 2030, kdy by se areál podle představ Michala Thomese měl stát energeticky soběstačným a také tak zeleným a ekologickým, jak to jen půjde.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související