„Vzdušné lázně“ i zimní turistika lákají do Krkonoš. Pozveme vás na cesty kolem říčky Jizerky

31. leden 2021 09:35

Ani letošní, ani loňský rok nepřály velký turistickým akcím; horská zima ale nabízí ideální příležitosti i k soukromým a rodinným pěším výletům. Za prošlapaným krkonošskými cestami se do údolí říčky Jizerky vydala s Víchovskou patriotkou Alenou Krupičkovou redaktorka Eliška Pilařová.

Ve Víchové nad Jizerou u Krupičků, z jedné strany silnice, ale z druhé strany krásně šumí Jizerka. Lehce nasněžilo a tak si říkám, mají vůbec turisté kam tady vyrazit na výlet?

Čtěte také

„Určitě, máme tady spoustu cest a cestiček, kde chodí místní na procházky. Protože i v zimě je krásná příroda. Zejména pokud je pořádně nasněženo."

Zimní mapa cest vypadá podstatně jinak než ta letní. Je tu letní naučná stezka. A co v zimě objevit na Víchové?
„Zimní mapou jsou ve Víchové zkrátka vyšlapané cesty. Většinou každý chodí pěšinami a nikoliv po hlavní silnici. Od silnice zadem, my říkáme Dolánkami, k rybárně. Jdeme podle rybníku, kde se chovají pstruzi. A dál na Poniklou."

Čtěte také

„Chůzí do kopečka z Poniklé, z Nové Vsi, tam se pěkně zahřejeme, protože převýšení je dost velké, dojdeme k lípě, kde je páté zastavení naší naučné stezky. A potom zase zpátky do Víchové."

„Kolem naší Jizerky je spousta cest. Kousek za minimarketem odbočíme přes most doprava a jdeme pohodlnou cestou vedle splavu. Je tam i rybí přechod, takže doufejme, že se tam rybičkám daří a mohou plout i proti proudu. A dojdeme přes starou lipovou alej do Hrabačova na křižovatku."

Vyprávíme si to tak, jako kdyby Víchová byly známé lázně, protože to je téměř lázeňská zimní promenáda.
„Jsou to vzdušné lázně."

Čtěte také

Takže i když se nemohou konat hromadné turistické akce, tak zimní turistika v okolí Víchové vzkvétá. Všechny cestičky jsou vyšlapány, protože Horák neprohazuje, Horák sešlapává.

„To je pravda. Dříve se neprohazovalo, ty dlouhé štreky od chalupy k chalupě, to by si dali. Vyznačili si cestu větvičkami a sešlapávali. Měli to pak celou zimu na chůzi připraveno," říká Alena Krupičková.

A u Krupičků v roubence, tak jako u všech starých krkonošských stavení, se dveře otevírají dovnitř. Hádejte proč? Samozřejmě, je to kvůli sněhovým závějím. Protože kdyby dveře zapadaly sněhem, už se hodně těžko otvíraly.

autoři: Eliška Pilařová , baj
Spustit audio

Související