Vysoké riziko napadení klíštětem platí ve třech okresech kraje. Na Rychnovsku, Jičínsku a Náchodsku
V některých okresech Královéhradeckého kraje je podle Českého hydrometeorologického ústavu vysoká aktivita klíšťat. Konkrétně se jedná o Rychnov nad Kněžnou, Jičín a Náchod. Klíšťata mohou přenášet třeba lymskou boreliózu a nebo klíšťovou encefalitidu. Podrobnosti zjišťovala reportérka Michaela Vančurová.
Čtěte také
Jaké jsou aktuální informace ohledně případů infikovaných lidí na území našeho kraje jednou z nemocí, kterou klíšťata přenáší?
Hygienici na území našeho kraje v tomto roce mají k úternímu datu nahlášeno celkem 121 infikovaných lidí s lymskou boreliózou. Co se týče klíšťové encefalitidy, tak to je mnohem menší číslo, tam je to 7 infikovaných.
Pro srovnání třeba s minulým rokem to u boreliózy bylo o 31 lidí více a u klíšťové encefalitidy o 8 případů víc.
Jak se můžeme proti klíšťatům chránit?
Podle hygieniků bychom měli nosit oblečení ve světlých barvách, abychom klíště ihned zpozorovali. Dále používat samozřejmě repelent a to jak na kůži, tak i na oblečení.
Čtěte také
A také se hned po příchodu domů převléknout a prohlédnout. Možné je se chránit i očkováním proti klíšťové encefalitidě. Nejvhodnější dobou pro aplikaci jsou prý zimní měsíce, nicméně podle hygieniků se dá očkovat v podstatě kdykoliv během roku, pokud to zdravotní stav člověka dovoluje.
Co se týče lymské boreliozy, tam v současné době žádná vakcína neexistuje.
Kde se s klíštětem nejčastěji setkáme a jak bychom ho měli správně odstranit, když už se přisaje?
Mezi ohniska výskytu klíšťat patří roští, lesy, okolí řek. Potřebují totiž vlhké prostředí, proto se s nimi můžeme potkat třeba i v městských parcích nebo na zahradách.
Ohledně odstranění klíšťětě by se mělo podle odborníků nejdříve postižené místo vydezinfikovat. Potom klíště vzít co nejblíže k hlavičce a pomalu ho vytáhnout. Při vytažení se nemá s klíštětem prý nijak kroutit. A po vytažení opět místo vydezinfikovat.
Související
-
Péče o naše domácí mazlíčky při aktivitě klíšťat aneb Veterinární poradna zvěrolékařky Vlaďky Teplé
Parazity můžeme rozdělit na ektoparazity tedy vnější parazity a endoparazity, čili vnitřní parazity. Nejznámějšími vnějšími parazity jsou blecha, veš či klíště.
-
Deštivý červen probudil k enormní aktivitě klíšťata. Teplo a vlhko těmto parazitům svědčí
Aktuální počasí přeje klíšťatům. Jejich aktivita je vysoká. Hygienici už v Královéhradeckém kraji letos evidují první lidi, kterým klíšťata způsobila zdravotní problémy.
-
Klíšťová encefalitida a Lymská borelióza - dvě odlišné nemoci, jeden přenašeč a také jedno zdraví
Lymská borelióza je infekční onemocnění. Prvním příznakem je červená skvrna s blednoucím středem v okolí přisátí klíštěte. Může se projevovat horečkou či bolestí svalů.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Trumpův zmocněnec hlásá ruskou propagandu. Netuší, jaká území Rusko anektovalo, říká politolog
-
Ekologická škoda v Hustopečích násobně překročí sto milionů. Zeminu pod kolejištěm je třeba odtěžit
-
Musíme se podílet na evropské odstrašovací síle, aby si Putin řekl: Na Evropu nemáme, míní Matesová
-
Konečná je tváří Stačilo!, ale není v jeho vedení. ‚Hlavní slovo má Vidlák Sterzik,‘ uznává