Deštivý červen probudil k enormní aktivitě klíšťata. Teplo a vlhko těmto parazitům svědčí

29. červen 2020 11:09
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Teplo a vlhko klíšťatům svědčí (ilustrační foto)

Aktuální počasí přeje klíšťatům. Jejich aktivita je vysoká. A i když Český hydrometeorologický ústav snížil ve své předpovědi pro nejbližší dny očekávaný stupeň aktivity z nejvyššího rizika na riziko velké, pořád se týká řady z nás. Hygienici už v Královéhradeckém kraji letos evidují první lidi, kterým klíšťata způsobila zdravotní problémy.

Čtěte také

V Královéhradeckém kraji se už objevily první letošní případy nákazy lymskou boreliózou a klíšťovou encefalitidou, říká mluvčí Krajské hygienické stanice Veronika Krejčí.
„Máme nahlášeno celkem 69 případů lymských borelióz a jeden případ klíšťové encefalitidy. Loni v tomto období jsme neměli žádný případ klíšťové encefalitidy a také o něco méně lymských borelióz."

Pokud si klíště z přírody přinesete, je potřeba ho co nejdřív odstranit. Riziko nákazy boreliózou tím sice snížíte, ale i tak zůstává. Borelióza je nepříjemná, ale antibiotiky léčitelná, na encefalitidu léky nejsou.

Dá se proti ní ale očkovat a podle praktické lékařky Kristýny Kališové z Hostinného zájem o očkování stoupá.
„Řekla bych, že ten zájem o očkování stoupá. Stále bych ale čekala větší zájem lidí, ale stoupá to."

Teplo a vlhko klíšťatům svědčí (ilustrační foto)

Na očkování je v těchto dnech podle praktických lékařů ideální doba, pořád se to dá stihnout tak, že budete na začátek prázdnin chránění.
„Stíháme i zrychlené schéma, kdy po druhé vakcíně, protože jsou celkem tři, tak už je člověk chráněn. Takže je to pořád dobrá doba. Ideální by bylo ono očkování někdy v březnu, ale i teď se to určitě hodí."

Čtěte také

Nepříjemné pro řadu lidí může být to, že vakcínu si musí zaplatit sami, i když většina pojišťoven zpětně část uhradí. Injekce jsou tři a každá vyjde na zhruba 700 až 800 korun, v součtu tedy na víc než dva tisíce.

Vpich do ramene malou jehlou skoro není cítit a očkování sebou nenese žádné vedlejší účinky, říká Kristýna Kališová.
„Co já jsem tady v obvodu, tak jsem neměla žádnou negativní reakci. Je to vpich do ramene, ale zatím bez nějakých reakcí."

Očkovat proti klíšťové encefalitidě se dá u kteréhokoli praktického lékaře a vakcín je momentálně dostatek.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související