Péče o naše domácí mazlíčky při aktivitě klíšťat aneb Veterinární poradna zvěrolékařky Vlaďky Teplé

29. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Klíště u psa (ilustrační foto)

Parazity nebo také cizopasníky můžeme rozdělit na ektoparazity tedy vnější parazity a endoparazity, čili vnitřní parazity. Nejznámějšími vnějšími parazity jsou blecha, veš či klíště.

Čtěte také

Zvěrolékařka MVDr. Vlaďka Teplá hovoří v naší rozhlasové veterinární poradně na téma: péče o naše domácí mazlíčky v sezóně klíšťat.

Oteplilo se a venku jsou aktivní nejen lidé, ale stále víc i klíšťata. Malí tvorové, kteří ovšem dokážou způsobit velké zdravotní nepříjemnosti.

Mírné zimy posledních let umožnily početní nárůst klíštěcí populace a celkový trend globálního oteplování bude tento vývoj zřejmě i nadále podporovat.

Čtěte také

Pes a kočka jsou tvorové, kteří, pokud nejsou chováni výhradně doma, jsou s rostlinným pokryvem v bezprostředním kontaktu. Možnost jejich napadení je podstatně vyšší než vpřípadě člověka.

Ochranu proti klíšťatům zajistíte pomocí spolehlivého antiparazitárního přípravku.

Podaří-li se zahubit parazita ještě dříve, než dojde k jeho uchycení nebo pokud se již stihl přisát na kůži než dojde k jeho plnému nasátí, tedy nejlépe nejpozději do 24 hodin po uchycení, zabrání se s vysokou pravděpodobností riziku přenosu nemoci.

MVDr. Vlaďka Teplá ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Celou radioporadnu s MVDr. Vlaďkou Teplou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová