Vítr a sněžení komplikují situaci na horách. V Krkonoších platí 4. stupeň lavinového nebezpečí

Popadané stromy a větve, zaváté silnice. Silný vítr komplikuje práci hasičů
Popadané stromy a větve, zaváté silnice. Silný vítr komplikuje práci hasičů

V Královéhradeckém kraji na řadě míst stále hrozí pády stromů a větví v důsledku mokrého sněhu. Ten zaměstnává silničáře, hasiče a energetiky. Správa Krkonošského národního parku vydala varování před vstupem do lesů. Reportérka Kateřina Kohoutová v terénu sledovala odklízení následků počasí.

Vítr a mokrý sníh lámou stromy, energetici řeší poruchy. V Krkonoších raději nevstupujte do lesů

Těžký a mokrý sníh spolu s větrem na východě Čech láme stromy a větve

Těžký a mokrý sníh spolu s větrem na východě Čech láme stromy a větve, které padají do elektrických vedení. V Královéhradeckém kraji energetici evidují řadu poruch na vedeních vysokého napětí a desítky poruch na vedení nízkého napětí. 

„Z důvodu siných poryvů větru byla uzavřena silnice číslo 297. Na vozovku napadaly větve a byl tam i vzrostlý strom vyvrácený větrem," říká Lukáš Vincenc, mluvčí trutnovských policistů.

Silnici z Černého dolu do Janských lázních se podařilo zprůjezdnit včera v poledne. Dřív se do odklízení hasiči a silničáři pustit nemohli. Stále totiž bylo velké riziko pádu dalších větví nebo stromů.

Popadané stromy a větve, zaváté silnice. Silný vítr komplikuje práci hasičů

„Stromy jsou obaleny sněhem, houpe se to nad hlavou a je jen otázka času, kdy to bude padat," upřesňuje Tadeáš Hlinka, velitel dobrovolných hasičů v Horním Maršově, kteří jsou za posledních 48 téměř pořád v terénu a příliš toho nenaspali.
„To nebylo o jednom stromu nebo nějakých větvích. Ale mohlo se nařezat řekněme 20 stromů a odklidit spousta větví. Takže jsme pracovali téměř beze spánku."

Na otevřených místech, vítr silnice zafoukává, tvoří se sněhové jazyky

Na pozoru by se měli mít nejen řidiči, ale i turisté a raději se v těchto dnech nevydávat do krkonošských lesů.

„Sníh pochopitelně láme vršky stromů a na řadě míst jsou stromy popadané přes cesty. Takže varování zní, v tyto dny opravdu do lesa nedoporučujeme chodit. Protože situace může být kritická," varuje Radek Drahný, mluvčí Správy KRNAP. A dodává, že strážci monitorují v terénu situaci a nebezpečná místa označují.

Vyhlášen čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice

V Krkonoších byl dnes po vydatném sněžení z minulých dní vyhlášen čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice.

Před 45 lety zahynulo při největším lavinovém neštěstí v Krkonoších 19 lidí

02571551.jpeg

Před pětačtyřiceti lety zemřelo v Krkonoších 19 lidí. Zabila je lavina, která spadla na polské straně hor, v místech zvaných Bialy Jar. Šlo o největší lavinové neštěstí v dějinách Krkonoš.

Čtvrtý stupeň znamená vysoké nebezpečí lavin, možnosti túr jsou velmi omezené. Jde o nejvyšší stupeň vyhlašovaný v Krkonoších. Na většině ohrožených cest hrozí sesuvy samovolných lavin středního i velkého rozsahu. Čtvrtý stupeň se v Krkonoších vyhlašuje výjimečně.

"Nedoporučujeme návštěvníkům hor, aby navštěvovali turistické cesty nebo skialpinistické trasy, které procházejí lavinovými katastry, a nedoporučujeme pohyb na svazích o sklonu větším než 25 stupňů. Hrozí samovolné uvolnění lavin, a tím pádem je možnost dojezdu lavin i na tyto turistické cesty," uvedl náčelník krkonošské horské služby Pavel Jirsa.

Podle něj v nynější situaci nelze vyloučit sesuvy sněhu i mimo lavinové katastry.

Spustit audio
autoři: Kateřina Kohoutová, Milan Baják|zdroje: ČTK, HZS Královéhradeckého kraje

Související