Vitamíny a suplementy jako pomocníci pro zvýšení imunity při prevenci zvládnutí onemocnění covid-19
Pandemie COVID-19 vedla k dramatickým změnám v našem každodenním životě. Lidé hledají prostředky, které by jim mohly pomoci překonat pandemii a posílit jejich tělo.
doc. PharmDr. Miloslav Hronek, Ph.D.
Narozen 10.8.1962 v Pardubicích. Fyziolog, práce z fyziologie výživy. Zástupce vedoucího Katedry biologických a lékařských věd Farmaceutické fakulty v Hradci Králové.
Doc. PharmDr. Miloslav Hronek hovoří v naší radioporadně na téma: vitamíny a suplementy jako pomocné prostředky v prevenci zvládnutí pandemie covid-19.
Čtěte také
Lidé používají doplňky, o kterých se dočetli na internetu, že jim mohou pomoci. Na druhou stranu slyšíme a čteme kontraverzní zprávy, že jejich účinnost je nevýznamná a že nemá vliv např. na rychlejší uzdravení.
Kde je tedy pravda, může nám věda pomoci dát odpověď na otázku, zda má nějaký a jaký konkrétní smyl používat různé doplňky?
Které nutrienty nám chybí a má smysl je doplňovat? A co vitamin D? Jaké další prostředky lze použít na zvýšení činnosti imunitního systému?
Vitamin D, imunita a koronavirus
Výzkumy potvrzují, že doplňování vitaminu D je účinným preventivním prostředkem proti akutním onemocněním dýchacích cest, mezi které patří například chřipka.
Čtěte také
Vitamin D sám o sobě není lékem, ale dostatek vitaminu D je důležitým předpokladem pro správné fungování imunitního systému.
Podle nejnovějších výzkumů, u lidí s dostatečnou hladinou vitaminu D v krvi je výrazně nižší riziko závažného průběhu onemocnění COVID-19, a také nižší riziko úmrtí na toto onemocnění.
COVID-19 totiž u některých pacientů způsobuje nadměrnou zánětlivou reakci organismu, která přispívá k poškozování orgánů napadených virem a zhoršuje tak průběh onemocnění. Vitamín D pomáhá regulovat zánětlivou reakci organismu a snižuje hladinu prozánětlivých faktorů.
Jak vitamin D získat
Ve střední Evropě je však možné získat dostatek vitaminu D ze slunečního záření pouze v období od dubna do konce září. V chladnější části roku totiž velká část UV-B záření neproniká vrstvou atmosféry a vitamin D se tak v pokožce nemůže vytvořit. UV-B záření blokují také mraky, oblečení, sklo, opalovací krémy a kožní pigment.
Vitamin D obsahuje jen malé množství potravin, a tak se ve stravě ve významném množství téměř nevyskytuje. Výjimku tvoří obohacené potraviny, rybí olej a houby, které byly cíleně ozářeny UV-B zářením. Pro získání dostatečného množství vitamínu D v zimním období jsou proto nejspolehlivějším zdrojem výživové doplňky.
Potraviny bohaté na vitamin D:
tučné ryby - losos, pstruh, makrela, tuňák, slaneček či úhoř, čerstvé či konzervované (šproty, sardinky, tuňák)
rybí olej
plnotučné kravské mléko a tvrdé sýry
vepřové sádlo a slanina
hovězí játra jsou také vynikající zásobárnou vitaminu D i jiných živin, jako jsou vitamin A, železo nebo bílkoviny
vejce (od slepic z volného chovu obsahují až 5x více vitaminu D než ta od slepic chovaných v kleci)
Přes podzimní a zimní měsíce se tak většina Čechů neobejde bez doplnění tohoto vitaminu pomocí doplňků stravy.
Také u zinku, selenu, vitamínech B12 a B6, česneku, lékořici, bezinkách, kurkumě, echinacei a propolisu byly ve studiích prokázány účinky na imunitní zdraví proti virům a bakteriím.
Celou radioporadnu s doc. PharmDr. Miloslavem Hronkem si můžete poslechnout v našem audio-archivu:
Související
-
10 důvodů pro vitamín D. Jeho nedostatek je spojen s mnoha...
Radioporadna: PharmDr. Miloslav Hronek, Ph.D. - Centrum pro výzkum a vývoj Fakultní nemocnice a Farmaceutické fakulty UK v Hradci Králové - fyziologie výživy. Nedo...
-
Víte, co jsou fytoestrogeny? Jaký je jejich přínos pro zdraví člověka a které potraviny je obsahují?
Fytoestrogeny jsou látky pocházející z rostlinné říše, jejichž struktura je podobná endogenním estrogenům tvořeným v lidském těle. Phyto = rostliny a estrogen = hormon.
-
Zdravá semínka a jejich vliv na náš organismus. doc. PharmDr. Miloslav Hronek v radioporadně
Lignany jsou skupinou chemických látek, které patří k nejrozšířenějším metabolitům v tělech rostlin, kde zajišťují ochranu proti patogenům.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://hradec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://hradec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka