Víte, co jsou fytoestrogeny? Jaký je jejich přínos pro zdraví člověka a které potraviny je obsahují?

31. srpen 2020

Fytoestrogeny jsou látky pocházející z rostlinné říše, jejichž struktura je podobná endogenním estrogenům tvořeným v lidském těle. Slovo „fytoestrogen" pochází z řeckého phyto = rostliny a estrogen = hormon.

Na téma účinků fytoestrogenů na naše zdraví hovoří v radioporadně doc. PharmDr. Miloslav Hronek, Ph.D.

Doc. PharmDr. Miloslav Hronek, Ph.D. ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Kolem fytoestrogenů v potravinách bývají hodně bouřlivé diskuze. Někdo je neřeší nebo v nich vidí benefity, jiní se jim vyhýbají a potraviny, které je obsahují, tak raději vůbec nekonzumují. Nicméně toto je problematika, která rozhodně není černobílá a je trochu náročnější ji správně pochopit. 

Čtěte také

V rostlinné říši jsou fytoestrogeny produkovány rostlinami jakožto nízkomolekulární látky, a to jen za určitých situací jako např. při napadení škůdci či při jiné formě stresu.

Jejich funkcí je ochrana před mikroorganismy a živočišnými škůdci. Vyskytují se v mnoha druzích rostlin (jetel, hrách, fazole, vojtěška, obiloviny, jablka, třešně, kokosové ořechy, arašídy, mrkev, petržel, brambory, česnek aj.), nejvyšší koncentrace se objevují v sóji.

Fytoestrogeny jsou často dobrými antioxidanty a protizánětlivými činidly

Sója obsahuje kvalitní bílkovinu s velmi dobrým složením aminokyselin. Také obsahuje tuk, kde je mimo jiné zastoupen třeba lecitin, který má pozitivní vliv na lidský mozek.

Sojové mléko

Nicméně její součástí je i celá řada látek, mezi které se řadí právě i fytoestrogeny.

Volné označení „fytoestrogeny“ je používáno pro řadu rostlinných produktů na trhu, pro extrakty z rostlin i pro některé synteticky připravené látky.

Čtěte také

V určité koncentraci se vyskytují v pylu a mateří kasičce, v pohance či červeném vínu. A jsou také obsaženy ve velkém množství doplňků stavy.

Fytoestrogeny se nachází v potravinách rostlinného i živočišného původu, kam se dostaly prostřednictvím příjmu krmiva.

Isoflavony jsou nejznámější a nejlépe probádanou skupinou fytoestrogenů. U rostlin plní i funkci antioxidantů. Chrání rostlinu před škodlivými účinky slunečního záření a jsou také zodpovědné za nahořklou chuť výrobků ze sóji.

Blanka Malá a doc. PharmDr. Miloslav Hronek, Ph.D. ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Celou radioporadnu s doc. PharmDr. Miloslavem Hronkem, Ph.D. si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Blanka Malá , baj
Spustit audio

Související