VIDEO: Kvůli ujíždějícím řidičům si policie pořizuje auta s předními rámy a plánuje speciální kurzy
V Česku podle policejního prezídia přibývá řidičů, kteří nezastaví na výzvu policistů. S ujíždějícími auty se setkávají hlídky především ve větších městech. Výjimkou nejsou ale ani dálnice nebo příhraniční regiony, kde se zloději snaží převážet kradená auta.
Policejní prezidium se proto rozhodlo být na podobné situace lépe připravené. Pořizuje auta s předními rámy, které mají ujíždějící vozidla bezpečně zastavit a mění výcvik policistů. Muži zákona se budou například učit metody amerických kolegů, jak bezpečně ujíždějící vozidla zastavit.
Tři čeští policisté už absolvovali výcvik v americkém Michiganu. Právě tam se učili, jak ujíždějící auto zastavit. Teď budou zkušenosti předávat v Česku, včetně použití tzv. PIT manévru.
„Je to vlastně vytlačení vozidla služební vozidlem. Vy tlačíte do jeho zadní části přední částí služebního vozidla, vychýlíte ho z osy a tím dochází ke smyku pronásledovaného vozidla a k jeho zastavení."
Čtěte také
Rada ředitelství služby dopravní policie Michal Hodboď je v týmu, který má novou metodiku zastavování aut na starost. Jak upozorňuje, tak PIT manévr je pro policisty až tou úplně poslední možností a kvůli bezpečnosti ho nelze dělat všude.
Stojíme před policejním prezidiem u nové služební octavie, která je vybavená předním robustním rámem černé barvy.
„Ten policejní rám primárně plánujeme využívat právě například k tomu přitlačení, například k odtlačení překážky a k dalším věcem. Nemám informaci o tom, že by další policejní sbor v Evropě používal policejní rámy."
Podobných aut policie nakoupila zhruba 500
Po celé zemi je mají nebo budou mít nejen dopravní policisté ale také prvosledové hlídky.
Jak totiž říká za Policejní prezidium David Schön, počet případů, kdy řidič nezastaví, roste.
„My se stále častěji potýkáme s řidiči, kteří nezastaví a ujíždí hlídce. Velmi často jsou tyto případy újezdů v Praze nebo ve větších městech. Často se jedná o řidiče pod vlivem alkoholu či nějaké návykové látky, případně také o řidiče, kteří odcizili například vozidlo a snaží se rychle přejet mimo území České republiky."
Čtěte také
Právě z důvodu nárůstu počtu ujíždějících řidičů policie auta s rámy pořídila a policisty čekají změny ve výcviku, vysvětluje ředitel Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy David Fulka.
„My přizpůsobíme vzdělávací program pro policisty, kteří by měli toto auto dostat k dispozici už v základní odborné přípravě. Na vzdělávacích zařízeních, která jsou v Brně, Holešově, v Praze a Jihlavě budou dostávat tu základní informaci, převážně teoretickou. Následně se jejich znalosti a zkušenosti budou rozvíjet na speciálních kurzech."
Kurzy by měli policisté začít absolvovat v druhé polovině letošního roku.
Související
-
Z 0 na 100 za necelých 6 vteřin a rychlost až 250 kilometrů v hodině. Nový policejní vůz na D11
Policisté z dálničního oddělení v Pravech budou mít nové rychlé auto. Civilní Škodu Superb vybavenou například kamerou a radarem začnou používat tento týden.
-
Dopravní policie v Královéhradeckém kraji dostala k užívání novou zbraň proti silničním pirátům
Oddělení dopravní policie v Pravech dostalo k dispozici auto, které svými parametry i výbavou vzbuzuje opravdu respekt. Čtyřlitrová Audi A8 už odhalila řadu přestupků.
-
Auta jako z Kobry 11! Policejní stíhačku teď potkáte i na východě Čech
Policie České republiky má k dispozici nové hybridní vozy značky BMW. Určená jsou hlavně k prevenci a dohledu nad provozem na vozovkách I. třídy.
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.