Velikonoce - svátky jara. Přímý přenos ze zahrádkářské výstavy v Častolovicích

10. květen 2017

Ve dnech 7. až 9. dubna 2017 pořádá Základní organizace Českého zahrádkářského svazu v Častolovicích jarní velikonoční výstavu pod názvem „Velikonoce - svátky jara". Výstava bude otevřena každý den od 9:00 do 17:00 v areálu výstaviště. Na ploše více jak 1000 metrů čtverečných organizátoři ukazují krásné velikonoční tradice a výrobky šikovných českých rukou.

Malované kraslice, velikonoční perníky a ozdoby, výrobky z proutí a domácích materiálů, paličkované krajky a výšivky, předměty ze šustí a lýka spolu s dalšími tradičními upomínkami, to vše lze na této výstavě spatřit. Součástí jsou i praktické ukázky malování vajíček, výroba velikonočních předmětů ze šustí a zdobení okrasných perníků.

Tradiční soutěž o nejkrásnější kraslici je také zahájena a v letošním roce jsou zastoupeny různé formy kraslic. Jsou ukázány kraslice malované voskem, zdobené paličkováním, malbou v pestrých barvách a v různých velikostech jehlovou technikou.

Na výstavě upoutá pozornost každého návštěvníka i gastronomické aranžmá a velikonoční pochutiny. Zajímavé je porovnání staročeského pečení cukroví z receptur našich babiček s velkopekárenskými pochutinami. Obojí je krásné a v kombinaci s aranžérskými prvky lze těžko vybrat co je lepší.

Nejen pro děti pořadatelé připravili ukázku domácího zvířectva, které symbolizuje velikonoční svátky.

Největší křesťanský svátek je představen v celé šíři. Od "Popeleční" středy až po "Velikonoční" pondělí je znázorněn celý týden charakteristickými rasy a zvyklostmi.

Narcisy a jaro

Barevné doplňky a předměty dokreslují celý rámec těchto tradic. Celý rámec výstavy je sklouben z umělých a rostlých květin, z barevných dřevin a dalších zahrádkářských výpěstků.

Přímý přenos ze zahrádkářské výstavy v Častolovicích

Připraven je také široký prodej všeho, co patří k Velikonocům. Upomínkové předměty, perníky, různé pochutiny, výrobky z keramiky, šustí, kraslice, pomlázky a řada dalších věcí to vše čeká na všechny zájemce. Protože to je zahrádkářská výstava, je zde zastoupen i široký prodej zahrádkářských potřeb, pomůcek, květin, okrasných stromků a bonsají, zeleninové sadby atd.

Pro všechny milovníky jara a zahradničení, kteří se osobně do Častolovic nedostanou, připravil Český rozhlas Hradec Králové přímý přenos z tého zajímavé akce. Uskuteční se v první den výstavy 7. dubna 2017 od 9. hodiny dopolední až do 12:00. Od mikrofonu se na vás těší Zdena Kabourková a Lada Klokočníková.

Příjemný poslech!

autoři: KLO , Zdeňka Kabourková
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.