Ve Špindlerově Mlýně v posledních letech klesá počet ubytovacích míst hotelového typu. Proč?
Sehnat ubytování v hotelu nebo penzionu ve Špindlerově Mlýně bude pravděpodobně brzy náročnější. Důvodem je nezájem podnikatelů o provozování hotelů a penzionů. Ve městě totiž postupně převládá stavba a prodej apartmánových bytů.
Stavbaři a řemeslníci dokončují přestavbu starého objektu v centru Špindlerova Mlýna na hotel.
Čtěte také
„Rozhodli jsem se spolu s majiteli, že je zde historická budova, kterou chceme zachránit. Před sto lety to byl hotel, tak z toho znovu chceme udělat hotel," říká podnikatel Tomáš Tyle, který se do nákladné přestavby pustil.
Kapacita hotelu bude velká.
„Bude tam 40 pokojů, 120 lůžek a tři restaurace," upřesňuje Tomáš Tyle.
Ovšem tohle není jediná rekonstrukce nebo přestavba v tomto horském středisku. Staví se tu, ale ve většině případů nejde o ubytování hotelového typu.
„Ubytování klesá rapidně, je to mezi 500 až 1 000 lůžky ve Špindlerově Mlýně. Kde byly dříve hotely, hostely a podobně, se předělává na apartmány," konstatuje majitel informačního centra Martin Jandura.
„Hotely, které měly například 80 lůžek, tak nyní ještě navíc třeba mají kapacitu jen polovinu, protože to jsou velké rodinné apartmány a samozřejmě nevykryjí onu poptávku lůžek. A převážná většina jich je privátních, které se nepronajímají."
Pokles počtu hotelových pokojů potvrzuje i nezávislý starosta Špindlerova Mlýna Vladimír Staruch.
„Když se podívám zpětně na katastr nemovitostí, tak je vidět které objekty jakým způsobem fungují. Že tam došlo k rozdělení ubytovacích jednotek, je tam několik vlastníků. Takže z tohoto pohledu samozřejmě ubyl počet nabízených lůžek oproti předchozímu stavu."
Hotely a penziony jsou pro město větším přínosem než apartmány
„Každopádně co se týká hotelového provozu nebo ubytovacích zařízení, které ve městě kdysi byly, a které se dnes z velké části obměnily na bytové domy, tak to bylo dříve pro město větším přínosem," vysvětluje Vladimír Staruch.
Ubývá počet podnikatelů, která chtějí v hotelnictví pokračovat
„Hotelnictví je všeobecně řehole. Protože je samozřejmě jednodušší pro ty lidi koupit hotel, udělat z něj byty a rozprodat je. Tím pádem mají rychle vydělané peníze," říká Tomáš Tyle.
Tím, že se snižuje počet hotelových klientů a do města, především v letní a zimní sezóně přijíždí hlavně majitelé apartmánových bytů nebo nájemníci, mění se podle starosty Vladimíra Starucha struktura celého města.
„Bohužel, musím říct, zatím spíše vnímáme, že se to mění k horšímu. Protože samozřejmě potom také ubývá množství nabízených služeb. Fungují strašně krátkodobě a ne všechny služby se nám daří ve městě udržet."
Související
-
Wir sprechen Deutsch. Na českých horách roste poptávka po instruktorech mluvících německy
V krkonošských zimních střediscích roste poptávka po instruktorech, kteří mluví německy. Spousta lyžařských škol ve východních Krkonoších jich má nedostatek.
-
Nejen sůl. I dobrý kuchař je nad zlato. To nyní platí v...
Nedostatek kvalitních kuchařů trápí hotely, penziony a restaurační zařízení v našich nejvyšších horách. Právě nyní, kdy odstartovala hlavní letní sezóna, je to prob...
-
Číšníky, servírky a kuchaře shání krkonošské hotely a penziony kde se dá. Je jich prostě málo
Některým hotelům a penzionům v Krkonoších chybí zaměstnanci v restauracích a také kuchyních. Přestože se je snaží nalákat na různé výhody, je zájem o tuto práci malý.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Poprvé mě někdo kritizoval za to, že je malý nárůst poplatků a málo zdražujeme, říká šéf ERÚ Trávníček
-
Děti, které chtějí být sériovými vrahy. Výchovné ústavy nemají jak pracovat s extrémními případy
-
Ubrat Mlsnovi, přidat neziskovkám. Piráti chtějí vyčlenit v rozpočtu na boj s korupcí extra 8 milionů
-
Trestat bezdomovce? Ten nápad je odtržený od reality, kritizuje Hrabu výzkumnice