Ve 14:00 se po celém Česku otevřely volební místnosti. Voliče čekají zvýšená hygienická opatření

2. říjen 2020 12:30
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Volební urna

Ve 14 hodin odpoledne se po celé republice otevřely volební místnosti. V nich budeme moct až do soboty vybírat nová složení krajských zastupitelstev, někde bude také první kolo voleb do Senátu. V Královéhradeckém kraji se to týká volebního obvodu Hradec Králové, Trutnov a Rychnov nad Kněžnou.

V Královéhradeckém kraji se s úderem 14. hodiny otevře celkem 922 volebních místností.

Čtěte také

„Nejmenší je Hoříněves, okrsek číslo 3. Tam máme necelých 20 voličů. A největší je potom Hradec Králové, okrsek číslo 10. Tam bude volit přes 2 000 voličů," říká k nejmenší a největší místnosti, co se počtu lidí na seznamu voličů týče, ředitel hradecké krajské správy Českého statistického úřadu Petr Matoušek.

Statistici mají za sebou měsíce příprav.
„My volby připravujeme dlouhodobě, začali jsme již před létem. Prováděli jsme školení okrskových voleních komisí. Školili jsme naše zaměstnance, připravovali jsme techniku. Tedy té práce už máme hodně za sebou."

Čtěte také

Práci statistikům nijak výrazně nezkomplikovala současná epidemiologická situace. Letošní volby ale budou pro voliče právě kvůli koronaviru v ledasčem jiné. Už ve středu například byly volby pro lidi v karanténě nebo izolaci na takzvaných drive-in místech.

A změny budou i přímo ve volebních místnostech.

Čtěte také

„Voliči musí mít nasazenou roušku nebo jinou ochranu úst a dýchacích cest po celou dobu, s výjimkou okamžiku, kdy voliče vyzve volební komise k jejímu sejmutí k účelu identifikace. Jinak také v každé volební místnosti budou připraveny dezinfekční prostředky na ruce. Stejně tak budou členové volebních komisí pravidelně prostory dezinfikovat. V místnosti se budou samozřejmě dodržovat přirozené rozestupy," popisuje situaci v Hradci Králové Kateřina Šmídová z tamního magistrátu.

Jen v krajském městě bude otevřeno 85 volebních místností.

Možnost volit je dnes od 14 do 22 hodin, zítra pak od 8 ráno do 14 hodin odpoledne.

autoři: Ondřej Vaňura , baj
Spustit audio

Související