Václav Souček: Se svou pravdou

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03225881.jpeg
0:00
/
0:00

Není radno příliš se obávat životních konfliktů, jakkoliv jsou neodbytné. „Musíš za svou pravdou stát“ a „neměl za svou pravdou stát“ vtělil Dušan Vančura - bohužel předčasně zemřelý osmdesátník - do textu hymnické písně Spirituál Kvintetu.

Oba protiklady pravda praktikuje ostošest, nezúčastnění zírají s údivem, účastníci reagují spontánně a každý podle osobního mínění. O pravdě a lži rovněž stvořil skvělý opus Jarek Nohavica, autorovu inspiraci Vysockým v době vzniku nelze popřít.

Václav Havel (1990)

Takže se den po dni na tomto globalizovaném světě pravdy střetávají v konfliktech, nezřídka tragických. Z historických zkušeností lze soudit, že jednotlivcům, natož pak národům, většinám, či minoritám nelze ve střetech zabránit, lze ale vytrvale čelit vyvrcholení a katarzi.

Kdo ještě nezapomněl a nese si životem slova Václava Havla o pravdě a lásce, musí brát v úvahu i jiný úzus, odposlechnutý zcela nedávno: „Pravda je jako zadek. Každý sedí na tom svém.“

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu a moderátor

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.