Václav Souček: Se svou pravdou

Není radno příliš se obávat životních konfliktů, jakkoliv jsou neodbytné. „Musíš za svou pravdou stát“ a „neměl za svou pravdou stát“ vtělil Dušan Vančura - bohužel předčasně zemřelý osmdesátník - do textu hymnické písně Spirituál Kvintetu.

Oba protiklady pravda praktikuje ostošest, nezúčastnění zírají s údivem, účastníci reagují spontánně a každý podle osobního mínění. O pravdě a lži rovněž stvořil skvělý opus Jarek Nohavica, autorovu inspiraci Vysockým v době vzniku nelze popřít.

Václav Havel (1990)

Takže se den po dni na tomto globalizovaném světě pravdy střetávají v konfliktech, nezřídka tragických. Z historických zkušeností lze soudit, že jednotlivcům, natož pak národům, většinám, či minoritám nelze ve střetech zabránit, lze ale vytrvale čelit vyvrcholení a katarzi.

Kdo ještě nezapomněl a nese si životem slova Václava Havla o pravdě a lásce, musí brát v úvahu i jiný úzus, odposlechnutý zcela nedávno: „Pravda je jako zadek. Každý sedí na tom svém.“

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

  • Václav Souček: Pro a proti

    O Silvestru zvěstoval tištěný zdroj, že prokuratura zrušila obvinění slovenského expremiéra. Jiné mocné médium informuje, že zpráva není pravdivá.

  • Václav Souček: Něco za něco

    Několik málo pár vět, jak pravil epigram blahé paměti. Nevšedně vlídné poselství prezidenta Miloše Zemana bylo všedně nevlídně rozcupováno vševědoucími kritiky.

  • Václav Souček: Lidem dobré vůle

    Rozhlas, to jsou hlasy - a s nimi lidé - vrývající se nesmazatelně do paměti. Poslední Vánoce byly prvně bez Karla Gotta, a přesto vrchovatě s Karlem Gottem.