Václav Souček: Se svou pravdou

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03225881.jpeg
0:00
/
0:00

Není radno příliš se obávat životních konfliktů, jakkoliv jsou neodbytné. „Musíš za svou pravdou stát“ a „neměl za svou pravdou stát“ vtělil Dušan Vančura - bohužel předčasně zemřelý osmdesátník - do textu hymnické písně Spirituál Kvintetu.

Oba protiklady pravda praktikuje ostošest, nezúčastnění zírají s údivem, účastníci reagují spontánně a každý podle osobního mínění. O pravdě a lži rovněž stvořil skvělý opus Jarek Nohavica, autorovu inspiraci Vysockým v době vzniku nelze popřít.

Václav Havel (1990)

Takže se den po dni na tomto globalizovaném světě pravdy střetávají v konfliktech, nezřídka tragických. Z historických zkušeností lze soudit, že jednotlivcům, natož pak národům, většinám, či minoritám nelze ve střetech zabránit, lze ale vytrvale čelit vyvrcholení a katarzi.

Kdo ještě nezapomněl a nese si životem slova Václava Havla o pravdě a lásce, musí brát v úvahu i jiný úzus, odposlechnutý zcela nedávno: „Pravda je jako zadek. Každý sedí na tom svém.“

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kolekce krátkých rozhlasových her přinášejících nová dobrodružství Sherlocka Holmese a Dr. Watsona.

Jiří Hošek, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu

15 případů Sherlocka Holmese

15 případů Sherlocka Holmese II.

Koupit

15 skvělých klasických případů Sherlocka Holmese, Případ Codex Euricianus, Případ s Lví hřívou, Případ s motýly Hilesia, Případ s Homo ludens a další v podání vynikajícho Miloše Kopeckého a neméně báječho sekundanta Vladimíra Ráže.