Václav Souček: Propočty petičních hlasů

Jednoduše ta dnešní pochybnost vyznít nemůže.

Říká se, že matematika je věda, která se ošidit nedá. Populární gymnaziální profesor vypěstoval k matematice v celém osazenstvu sportovní třídy těžko uvěřitelný vztah. Přesto nikdo z ní neměří svou výšku pomocí délky svého stínu a trigonometrických funkcí místo toho, aby se změřili. Co asi tak říkají takoví fundovaní matematici vzorci přepočitatelného způsobu pochybných petičních hlasů? Za přetlaku kandidátů přímé prezidentské volby nejde jen o propočty a přepočty počtů. Vychází najevo násobený problém našich způsobů - či spíše nezpůsobů - demokracie: kde najít hlídače kontrolorů a kontrolory hlídačů?

Publicista Václav Souček glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete od pondělí do soboty v 8:20 hodin.

autor: VS
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.