Václav Souček: Pod pantoflem

Kalhoty
Kalhoty
0:00
/
0:00

Znáte to - jsou domácnosti, kde je na první pohled znát, kdo tam tak zvaně „nosí kalhoty“. Submisivní roli kdysi geniálně postihl kreslíř Dušan Pálka, když situoval síťovkami a balíčky obtěžkaného nešťastníka mezi dvě „Boženy“ a opatřil textem: „Pěknej, paní, moc pěknej… čím ho krmíte?“

Kdo nosí kalhoty v globálním světě, je rovněž znát na první signální. Že v dominancích roste rivalita, to také. Dobývání trhů cenou není nic neobvyklého a Čína mu vévodí už od dob obřích dodávek padělků. Není divu, že akceschopnost technologií, ovládajících - a ohrožujících - kybernetickou bezpečnost se blíží bodu varu v papiňáku konkurence.

Přípodotek nemůže postihnout složitost vývoje, ale zkusme přeskočit pár příštích etap a zauvažovat o perspektivě dostaveb jaderných elektráren. Kdo mudruje o všem a nerozumí ničemu (bonmot prezidenta M. Zemana), toho napadá, že budeme mít na výběr: buď nekompromisní a nákladnou patronaci Západu, či levnější, ale stejně nekompromisní holínku Východu, nebo hedvábím obšitý, hebký, a stejně nekompromisní pantofel z Asie.