Václav Souček: Pláž

Proti konci sezóny je červencová pláž u moře v Itálii zdánlivě přeplněná. Ale všechno je vychytané - lehátka, slunečníky, občerstvení, sprchy, toalety, stačí mít nějaké to euro a umět se na promenádách vyhnout. 

Od stejného moře se nese obnovený požadavek Itálie na přerozdělování migrantů - a není se čemu divit. Například mladá německá kapitánka vyhlásila, že míní převézt do Evropy až půl milionu migrantů z uprchlických táborů v Libyi, vedena pocitem odpovědnosti za historické koloniální křivdy Německa a dalších států.

Není pochyb o tom, že na katastrofálních podmínkách utečenců a obchodování s lidmi profituje kde kdo, včetně lybijské pobřežní stráže, podezření ulpívá i na zmíněné kapitánce.

Pláž

Na moři stále platí „kdo zachrání jeden život, spasí svět", jenže podmínky v onom světě se mění ze dne na den.

Na zmíněných plážích Itálie probíhá ještě jedno korzo; v množství větším, než malém kmitají v rozpáleném písku nohy prodavačů všemožného tovaru. Rodilí Italové to na první pohled nejsou, a samozřejmě, že se to asi nemá.

Zda tento obchod podléhá EET? Těžko říct - ale prvotřídně stavěná, od hlavy k patě zahalená dáma tmavé pleti, bez problémů a s úsměvem nese na hlavě po způsobu svých předků - tablet.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

  • Václav Souček: Jak nakrmit…

    Jak nakrmit, jak podojit? Otázka jako z někdejšího vysílání pro zemědělce. Jenže běží o sektor bankovní, vysoce ziskový, a neradno si s ním národohospodářsky rozlít ocet.

  • Václav Souček: Zázraky

    Zemřel ing. František Čuba, iniciátor „slušovického zázraku“, tak proto především v dobrém; z ničeho vybudoval něco, z šedivého průměru zářivý nadprůměr.

  • Václav Souček: Jeden každý

    Co všechno znamenala zaplněná Letná? Jen varování, nebo předzvěst další dějinné události? Nesnese srovnání s listopadem 89, ale se zlou se potáže, kdo masovost podcení.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.