Václav Souček: Okrouhlá čísla

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy kalkulačka
0:00
/
0:00

Přijměte prosím úvodem odkaz na zkrácenou citaci ministra vnitra Jana Hamáčka: „Česko by na armádu mohlo v budoucnu dávat víc, ale ne dvě procenta v roce 2024. Ve Sněmovně byl problém prosadit jednu jedinou miliardu na zvýšení rodičovského příspěvku a neumím si představit, že ti samí poslanci odmávnou zvýšení výdajů na obranu o desítky miliard…“

Zkuste si poté dovybavit v paměti odhodlání ve tvářích zanícených obránců vlasti, když obhajují tolik kýžená dvě procenta HDP. Srdce zbrojařů sice mohou plesat, ale odpovědné rozpočtáře obestírá chmura provázená zkráceným dechem. Okrouhlá dvě procenta se bez podrobných analýz výdajů na obranu neobejdou, mění se v pustá „hausnumera“.

peníze

Přibližně ve stejnou dobu vysvětloval na jiném místě s vědoucím úsměvem zkušeného pokerového hráče premiér Andrej Babiš, o co vlastně v onom složitém jednání o evropské finance na příští etapu kráčí.

Jak dopadneme s okrouhlými čísly tohoto druhu, to je zatím utajeno kdesi v křišťálové kouli.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.