Václav Souček: Koleda, koleda

Velikonoce
Velikonoce
0:00
/
0:00

Svátky jara, slavné svátky církevní, svátky Velikonoční; některé letošní kalendáře nevybarvily červeně dnešní sobotu, což na věci nic nemění. 

Valná většina bližních si podrží čtyři dny odpočinku, menšina si práci odříci neumí; tak budou někde po vsích ještě dnes slyšet cirkulárky. Zato zejména pondělí bude náležet koledníkům. Už byly k vidění pomlázky delší dvou metrů, a špalíry koledníků podobné dobyvatelským nájezdům Hunů blahé paměti. Naštěstí nejčastěji odvrací jejich vehemenci mírotvorné koberečky štamprliček páleného.

Velikonoční pomlázka

Po nedávné kampani „Me Too“ nehrozí ani tak bolestivá újma dívkám a ženám, jako škody z nezvládnutých pochůzek v pokročilých odpoledních hodinách, kdy někteří z vandrovních už hůře vidí na oči a vázne pohybová koordinace. Pak může dojít k názorovým kolizím a dostaví se neodolatelná chuť neúnavného koledníka vyprovodit na dvorek a tíhnout obráceným koncem mrskutu.

Ale pozor, zejména pokud se špacíru po domech sami účastníte; stejně tak se může stát, že někdo jiný dostane úplně stejný nápad...

Spustit audio

Související