Václav Souček: Hrozba volící menšiny

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Volby do Evropského parlamentu

„Den vítězství “ má za sebou další výročí, příštím rokem bude kulatější. Květnová výročí mají společný rys - zesilují národní cítění, a probouzejí k životu i ostřejší prvky nacionálního charakteru. Což staví v ulicích proti sobě příslušníky jednoho a téhož národa, jako se to stalo letos v Brně. 

I to osvobození v pětačtyřicátém bylo nejednoznačné; Plzeň je slaví jinak, než Ostrava, nebo Dukelský průsmyk. Po půlstoletí valem ubývají účastníci, věrohodní pamětníci, a přibývá vykladačů.

V jisté míře zaznamenáváme inovativní vlastenecké novotvary; do takových vlídně dloubli Bolek Polívka s Milanem Lasicou.

Volby, volební komise

Pár minut v poslední televizní Manéži přivolalo vzpomínky na někdejší ohnivé kultivary Miroslava Sládka, a nadzvedlo obočí nad aktuálním horováním vlastenčící menšiny.

Něco jiného jsou demonstrace, a něco jiného budou volby; ale demonstrace zanášejí infekční prvky břitkého nacionalismu mezi lhostejné a nerozhodnuté pozorovatele z chodníků.

A při tragické neúčasti oprávněných voličů může většinová účast radikalizované, ukázněně volící menšiny znamenat nejen nelichotivý výsledek, ale i hrozbu pro bezpřívlastkovou demokracii.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související