Václav Souček: Emigranti a uprchlíci

Není nejrozumnější srovnávat někdejší vlny emigrace z Evropy s nynějšími vlnami imigrace do Evropy. Utečencům z Afriky nesporně jde i o holé životy. Jako vždy lze namítnout nejrůznější „ale“ a „jenže“.

Nelze srovnávat čs. politickou emigraci po roce 1948 a 1968 s účelovým odlivem migrantů po roce 89 do Anglie a Kanady za sociálními výhodami; jakmile výhody pominuly, následoval zpětný příliv. Výjimky potvrzující pravidlo jsou zákonité, všude najdete typy adaptabilní a úspěšné.
Tsunami tisíců obyvatel Afriky, těžce zkoušených hroucením vlád, vývozem revolucí a zbraní, je zcela něco jiného; strach je selektuje jen majetkem po kapsách a schopností zaplatit, novodobí piráti na přetížených bárkách neprovozují dobročinnost. Následky neřešitelného náporu zásadně selektují humanisty v Evropě, neboť integraci takového počtu uprchlíků všeho druhu nemůže Evropa zvládnout.
Za touto clonou zůstává skutečnost, že doma v Africe zůstávají ti nejubožejší z ubohých, kteří nemají ani na ten útěk.

Publicista Václav Souček glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete každý den v 6:50 hodin.

autor: VS
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.