Václav Souček: Diplomaticky a kulantně

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Podaná ruka (ilustrační foto)

Těžko ony události komentovat… diplomatická jednání se minulý týden začala podobat rýsování bojových linií a pohybu v neoznačeném minovém poli. Likvidace muže, který ztělesňoval íránské hrozby a rozpínavost odstartovala opatrné našlapování okolo válečného kotle s vřící smůlou, která hrozila překypět. Prchlivost samozřejmě na místě nebyla.

Čtěte také

K rychlé katarzi paradoxně přispěla událost, jakou utajit nelze; pravda, letadla občas padají, ale téměř sto let se traduje, že letecká doprava statisticky náleží mezi nejbezpečnější. Tanec mezi vejci skončil přiznáním Iránu, že došlo k lidskému pochybení; civilní ukrajinský Boeing sundaly raketou iránské ozbrojené gardy.

Zde je třeba podotknout, že přiznání je to diplomaticky kulantní, ale chyba to byla horší tragédie. Nevídaně se znásobila a rezultovala ve 176 obětí na lidských životech.

Těch 176 pasažérů Boeingu bylo - diplomaticky šetrně vyjádřeno - v nesprávnou chvíli na nesprávném místě.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

  • Václav Souček: Pro a proti

    O Silvestru zvěstoval tištěný zdroj, že prokuratura zrušila obvinění slovenského expremiéra. Jiné mocné médium informuje, že zpráva není pravdivá.

  • Václav Souček: Něco za něco

    Několik málo pár vět, jak pravil epigram blahé paměti. Nevšedně vlídné poselství prezidenta Miloše Zemana bylo všedně nevlídně rozcupováno vševědoucími kritiky.

  • Václav Souček: Nedopatření

    Novinový titulek „Rusové nepustili Tomana…" je toho druhu, že člověka píchne u srdce: Rusové nepustili letadlo ministra zemědělství s doprovodnou delegací do Tatarstánu.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?