Václav Souček: Diplomaticky a kulantně

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Podaná ruka (ilustrační foto)

Těžko ony události komentovat… diplomatická jednání se minulý týden začala podobat rýsování bojových linií a pohybu v neoznačeném minovém poli. Likvidace muže, který ztělesňoval íránské hrozby a rozpínavost odstartovala opatrné našlapování okolo válečného kotle s vřící smůlou, která hrozila překypět. Prchlivost samozřejmě na místě nebyla.

Čtěte také

K rychlé katarzi paradoxně přispěla událost, jakou utajit nelze; pravda, letadla občas padají, ale téměř sto let se traduje, že letecká doprava statisticky náleží mezi nejbezpečnější. Tanec mezi vejci skončil přiznáním Iránu, že došlo k lidskému pochybení; civilní ukrajinský Boeing sundaly raketou iránské ozbrojené gardy.

Zde je třeba podotknout, že přiznání je to diplomaticky kulantní, ale chyba to byla horší tragédie. Nevídaně se znásobila a rezultovala ve 176 obětí na lidských životech.

Těch 176 pasažérů Boeingu bylo - diplomaticky šetrně vyjádřeno - v nesprávnou chvíli na nesprávném místě.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.