Václav Souček: Diplomaticky a kulantně

Těžko ony události komentovat… diplomatická jednání se minulý týden začala podobat rýsování bojových linií a pohybu v neoznačeném minovém poli. Likvidace muže, který ztělesňoval íránské hrozby a rozpínavost odstartovala opatrné našlapování okolo válečného kotle s vřící smůlou, která hrozila překypět. Prchlivost samozřejmě na místě nebyla.

Čtěte také

K rychlé katarzi paradoxně přispěla událost, jakou utajit nelze; pravda, letadla občas padají, ale téměř sto let se traduje, že letecká doprava statisticky náleží mezi nejbezpečnější. Tanec mezi vejci skončil přiznáním Iránu, že došlo k lidskému pochybení; civilní ukrajinský Boeing sundaly raketou iránské ozbrojené gardy.

Zde je třeba podotknout, že přiznání je to diplomaticky kulantní, ale chyba to byla horší tragédie. Nevídaně se znásobila a rezultovala ve 176 obětí na lidských životech.

Těch 176 pasažérů Boeingu bylo - diplomaticky šetrně vyjádřeno - v nesprávnou chvíli na nesprávném místě.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

  • Václav Souček: Pro a proti

    O Silvestru zvěstoval tištěný zdroj, že prokuratura zrušila obvinění slovenského expremiéra. Jiné mocné médium informuje, že zpráva není pravdivá.

  • Václav Souček: Něco za něco

    Několik málo pár vět, jak pravil epigram blahé paměti. Nevšedně vlídné poselství prezidenta Miloše Zemana bylo všedně nevlídně rozcupováno vševědoucími kritiky.

  • Václav Souček: Nedopatření

    Novinový titulek „Rusové nepustili Tomana…" je toho druhu, že člověka píchne u srdce: Rusové nepustili letadlo ministra zemědělství s doprovodnou delegací do Tatarstánu.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.