Václav Souček: Citáty a předkové

Citáty jsou jako zrnka moudrosti k nezaplacení a je záhodno si je občas připomínat. Jan Werich hlásal, že „co je napadnutý, je dovolený“, a spousta lidí se k těmto slovům celoživotně hlásí, nejlépe dalším citátem. 

„Bože, chraň mne před přáteli, před nepřáteli se ochráním sám“ pochází snad až od Ludvíka XIV. 

Čtěte také

Potom jsou citáty dědičné, rodinné: několik jich (po meči, od svého otce) schraňuje Simona Stašová, herečka, která mládne k moudrosti, a svěřila je v rozhovoru pro tisk.

Z nich - s ohledem na zvýšené ekologické plísnění, hrozby, a tresty se čtenáři jeví coby aktuálně výstižná formulace: „Vždy se najdou Eskymáci, kteří vypracují pro obyvatele Konga pokyny, jak se chovat za velkých veder.“

Pokud si nevíte rady s pitominami, které se Vám staví do cesty, zkuste se obrátit na údajně nepřenosné zkušenosti Vašich předků. Předkové pomáhají, když na ně nezapomínáte. Málo platné, rodina je základ… Nejen státu.

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

  • Václav Souček: Něco za něco

    Několik málo pár vět, jak pravil epigram blahé paměti. Nevšedně vlídné poselství prezidenta Miloše Zemana bylo všedně nevlídně rozcupováno vševědoucími kritiky.

  • Václav Souček: Vysezeno

    Říkalo se o kancléři Helmuthu Kohlovi, že dokázal v úřadu každý problém takzvaně „vysedět“ vahou své osobnosti. Do srovnatelné kategorie náleží kníže Karel Schwarzenberg. 

  • Václav Souček: Poměry a průměry

    Maminka kamaráda Petra byla vídeňská Češka. Když ovdověla, přestěhovala se s dítětem do pražské Libně. Její  důchod přepočítaný na koruny jí umožnil slušné živobytí.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?