Václav Souček: Centrálně

Že vydání stavebního povolení je neuvěřitelné klubko problémů, a stavba samotná jakbysmet, víme předlouho. 

Coby meč plamenný by měl posloužit jeden Centrální stavební úřad, a od poloviny roku 2021 by mohly zaniknout stavební úřady na radnicích… Ale ouha; unikla zvěst, že řízná rekodifikace stavebního práva byla vyhotovená soukromou právní firmou, stála nemalý peníz, a preferuje především zájmy velkých developerů na úkor pravomocí samosprávných obcí. Zkušenějším starostům se nepokrytá centralizace nepozdává a slyšitelně se ozvali. Logicky se jim nelíbí „o nás bez nás".

Stavební jeřáb

Přesuny pravomocí do centra nejsou právě v souladu s demokratickými principy, chtělo by to před tak radikálním řezem měřit, možná nejen dvakrát. I v nedělních OVM na ČT o tom šla řeč, tak možná ještě dojde na korektury zájmů.

Z filmu „Na samotě u lesa" se vžila stručná slova dědy Komárka k tomu, co padá shora.

K naučnému výkladu navrhované, jednoduché, a tuhé nápravy centrálního stavebního řízení pasuje imperativ zedníka pana Lorence z téhož filmu: „Nehoupat. Nehoupat!"

autoři: Václav Souček , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.