V Neratově v Orlických horách funguje automatizovaná prodejna bez obsluhy. Nakoupíte v ní kdykoliv

10. březen 2024 08:22

Neratov v Orlických horách má od podzimu automatizovanou prodejnu bez obsluhy, která je otevřená 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Jde o první prodejnu svého druhu v Královéhradeckém kraji. Obchod provozuje místní neziskové Sdružení Neratov společně se sítí COOP. Jak přesně obchod funguje a ujal se u místních obyvatel? 

Kromě základních potravin si můžou lidé v prodejně koupit také výrobky z chráněných dílen a produkty z místního minipivovaru.

Čtěte také

„Přijdu, načtu si tento kód, dveře se mi odemknou a mohu vejít dovnitř.“ Do zakódované prodejny vstupuji s Janem Hladíkem z Neratova, který sem chodí na odpolední a večerní nákupy pravidelně. „Udělám nákup, jdu ke kase, načtu si zase tu svoji kartu. Vyjede mi účtenka, dveře si zase odemknu a mohu vyjít ven. To je všechno.

Neratovický obchod funguje 24 hodin denně. Od půl deváté ráno do čtyř odpoledne je v prodejně obsluha. Poté prodavačky zavírají a začíná samoobslužný provoz. Zákazníci se dovnitř dostanou v pomocí bankovní identity a QR kódu z mobilní aplikace. Platit mohou pouze kartou. Podrobné instrukce jsou napsané u vchodu do prodejny.

„Tady je wi-fi, načtete QR kód a rovnou se vám ukáže ona aplikace. Musíte si ji naistalovat do mobilu a zadat bankovní identitu. A ta aplikace vás pak pouští do obchodu a ven, vysvětluje Jan Hladík.

V Neratově v Orlických horách funguje automatizovaná prodejna bez obsluhy

Podle vedoucí prodejny Petry Stárkové si nový systém snáze osvojují spíše mladší lidé. „Většinou si to lidé stáhnou, pokud už trošku umí pracovat s mobilními aplikacemi. U starších lidí je to trošku horší, takže tam jsme vybaveni vstupovými kartami. Například někteří zdejší chalupáři si o tuto kartu požádali. S tou je možné také vstoupit do obchodu, nakoupit a zaplatit.

Čtěte také

Ke krádežím nebo vandalismu v prodejně zatím nedochází. Pachatele by totiž bylo celkem snadné identifikovat, vysvětluje manažer Sdružení Neratov Antonín Nekvinda. „Uvádíte svoji bankovní identitu. Takže když to vezmu z druhé strany, tak v málokterém obchodě jste tak rozpoznatelní a identifikovatelní, jako tady.

Obchod funguje od listopadu 2023. Denně do něho chodí na nákup asi 30 lidí, z toho zhruba deset navštěvuje prodejnu v nočním samoobslužném režimu.

Antonín Nekvinda očekává, že se návštěvnost zásadně zvýší v létě v hlavní turistické sezóně. „Naše hlavní sezóna začíná někdy v červnu, tak si myslím, že to bude taková první zátěž, jak to budeme celé zvládat, včetně zásobování obchodu.

V Neratově v Orlických horách funguje automatizovaná prodejna bez obsluhy

Pokud se automatizovaná prodejna bez obsluhy v Neratově v Orlických horách i o letních prázdninách osvědčí, v budoucnu by se mohla přesunout do větších prostor.

Spustit audio

Související