V létě se musely některé děti učit. Protože teď skládají reparáty z předmětů, ve kterých propadly

30. srpen 2022 07:30

Do škol už se vrátili nejen učitelé, ale i někteří žáci. Několik dní před začátkem nového školního roku musí složit opravnou zkoušku. Problémy mívají často s matematikou - jako třeba na základní škole náměstí Míru ve Vrchlabí.

Čtěte také

„Stres mám. Z toho, že to nezvládnu,“ svěřuje se Honza, kterého čekají reparáty z matematiky a fyziky.

Přípravu prý nepodcenil, do sedmého ročníku chce postoupit za každou cenu. „Byli jsme na dovolené s mamkou a taťkou, vzali jsme si sešity a učil jsem se tam tři hodiny denně.

„Dobrý den. Posaďte se a připravte si všechny pomůcky. Za chvíli vám rozdáme opravné testy, vítá žáky učitel Jakub Kvášovský.

Na opravnou zkoušku mělo přijít 11 žáků, ale dorazilo jich jen 8. „Dostali souhrnný test za celé pololetí. A zejména podle výsledku onoho testu je budeme hodnotit a známkovat.

Čtěte také

„Věřím, že to dobře dopadne. Hlavně se nesmím stresovat, uklidňuje se Gábina, která už drží test v ruce. Na jeho vyplnění má 45 minut.

„Když žáci uspějí, tak někteří postoupí dál, do dalšího školního ročníku. A někteří už nás opouští. Tedy pokud tady sedí žák 9. ročníku, tak potom odchází od nás s uzavřeným základním vzděláním. Pokud reparát nesplní, tak nebude mít uzavřené základní  vzdělání,“ vysvětluje Jakub Kvášovský. A dodává, že opravných zkoušek z matematiky přibylo.

„Letos máme největší zastoupení v předmětu matematika. Ale jsou tu i reparáty z českého nebo anglického jazyka a také z přírodopisu, potvrzuje zástupkyně ředitele Kateřina Jirasová.

Čtěte také

A to už žáci končí a přichází vyhodnocení testů a dotazování. Připravenost některých není podle Jakuba Kvášovského příliš znát. „Byl jsem zklamaný, když žákům napíši na požadavky, že je ke zkoušce nutná kalkulačka, ale oni si j nepřinesou a musíme jim půjčit naši školní. Ale zase naopak mne děti někdy i mile překvapí při tom reparátu. Je vidět, že na to učivo opravdu koukly.

„Pokud se u někoho sejde taková konstelace, že má reparáty z více předmětů, tak už je tam menší pravděpodobnost úspěchu, protože během dvou měsíců prázdnin se připravit a vrátit se do školního režimu, to ne každý zvládne. Zejména, když je krásné počasí, tak vás to k učení moc nemotivuje, říká Kateřina Jirasová.

Podle hodnotící komise tady u opravných zkoušek většinou uspěje přibližně 75 procent žáků.

Spustit audio

Související