V Krkonoších začaly padat pokuty. Skončila doba ústního domlouvání turistům v okolí Sněžky
Správa Krkonošského národního parku se rozhodla skončit s tolerantním přístupem k turistům, kteří přes zákaz vstupují do volného terénu v okolí vrcholku Sněžky. Řetězy a nápisy chování návštěvníků nezlepšily, částečně zabraly až sítě, které strážci parku začali instalovat v červnu.
Na nejvyšší českou horu míří denně přes pět tisíc lidí. Ty, kteří ke křehké přírodě v okolí vrcholku nebudou přistupovat tak, jak mají, čeká pokuta. První finanční postihy už padly. Strážci parku si k tomu přibrali na pomoc i policisty.
Čtěte také
„Dobrý den. Mohu vás poprosit, abyste šli tady po cestě?"
Ve většině případů stačila domluva, lidé byli od cesty pár desítek centimetrů. Hříšníkům často ani nedošlo, že se provinili.
„Určitě. To si člověk vůbec neuvědomí. Vykročili jsme z cesty jen kvůli fotografování."
Tohle - plus to, že lidé nevědí, že se do volné přírody vstupovat nesmí - jsou nejčastější pokusy o zdůvodnění toho, proč turisté do volného terénu vstupují.
„Což je ale argument, který nemusíme akceptovat. Na druhou stranu, když jsme v půlce června nainstalovali na Sněžce sítě, tak se ukázalo, že je téměř nikdo fyzicky nepřekonává, ale že je lidé obcházejí. V místě, kde ochranná síť končí, mají najednou mylný pocit, že to omezení přestává platit," říká mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
Strážci parku společně s policisty dorazili na Sněžku po deváté hodině, první pětistovku za vstup do volného terénu musela z peněženky vytáhnout česká dvojice turistů až po poledni.
Čtěte také
Tentokrát se turisté chovali většinou zodpovědně, ale dost možná proto, že na Sněžce bylo v té chvíli strážců parku hned několik - instalovali totiž další sítě a zábrany. Navíc s nimi byli policisté a tři televizní štáby - to nejsou okolnosti, za kterých byste si troufli někde lézt přes plot.
Dá se ale předpokládat, že v budoucnu už pokuty - a to až 10 tisíc korun na místě - padat budou. Správa parku chce být nekompromisní.
„Když už se někde objeví nějaký přestupek, tak je načase začít udělovat finanční sankce. Protože v tento okamžik jsem přesvědčen, že už nemůže existovat nikdo, kdo může tvrdit, že nevěděl, že nemá na Sněžce vstupovat na skály, kamenná moře a trávníky," dodává Radek Drahný.
Správa parku chce Sněžku chránit sítěmi, nově má na jejím vrcholku stálou službu jeden ze strážců parku a ve hře je i zavedení bezplatných časových vstupenek na vrchol. Tenhle plán je ale potřeba sladit s polskou stranou a je zatím teprve na začátku.
Související
-
Oprava cesty z Růžové hory na Sněžku komplikuje turistům průchod. Práce mají skončit až na podzim
Stop. Vydržte několik minut. Tohle můžete slyšet od stavařů, kteří začali za pomocí techniky opravovat úsek frekventované cesty od Růžového hory na Sněžku až po Traverz.
-
Sněžka spojuje dva národy. Města Karpacz a Pec pod Sněžkou mají společný projekt Herní krajina
Pec pod Sněžkou začala budovat naučnou stezku v podobě herní krajiny. Vzniknout má u Portášovy boudy nad Velkou Úpou a středisko doufá, že přitáhne hlavně rodiny s dětmi.
-
V Krkonoších platí nové ochranné zóny a nový návštěvní řád. Jak se tyto změny dotýkají turistů?
Nové ochranné zóny Krkonoš a nový návštěvní řád začínají platit v našich nejvyšších horách. Přímo v Krkonoších podrobnosti zjišťovala reportérka Kateřina Kohoutová.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Bude z Gazy ‚riviéra Blízkého východu‘? Trump spíš provokuje, než aby nabízel řešení, míní Durčák
-
‚Zjevně neopodstatněné.‘ Nejvyšší soud zamítl dovolání Dbalého v kauze v Nemocnici Na Homolce
-
Trump vyjednává s velkým klackem. Dřív, či později ale bude muset hrozby realizovat, soudí politolog
-
‚Kampaň proti mně i radnici.‘ Místostarosta Prahy 17 po kauze s 197 hodin trvající opravou branky rezignoval