Českem hýbe vlna solidarity s dvouletou Madlenkou. Zvýšený zájem lidí o darování kostní dřeně trvá

27. březen 2025 09:37

Největší audioportál na českém internetu

Českem hýbe vlna solidarity s dvouletou Madlenkou. Zvýšený zájem lidí o darování kostní dřeně trvá | Foto: Darujzivot.cz

Zvýšený zájem lidí v celém Česku o darování kostní dřeně trvá. Motivací je příběh dvouleté Madlenky

Zvýšený zájem lidí o darování kostní dřeně trvá po celém Česku. Příběh dvouleté Madlenky už motivoval stovky lidí k tomu, aby se přihlásili do registru dárců kostní dřeně. Všichni mají společný cíl: zachránit lidský život. Zapojit se mohou zájemci i v Královéhradeckém kraji, ale ne každý může být mezi případné dárce zařazen. Více zjišťoval redaktor David Macháček.

Čtěte také

Kde všude už lidé pomáhají?
Obrovský zájem zdravotníci zaznamenávají napříč všemi kraji. Registr už zaevidoval například stovky vzorků z Jihlavy. Včera až do večera běžel nábor v Bohumíně a dnes se připravují odběry například v Olomouci. Celý týden až do soboty bez objednání přijímají také v pražském IKEMu.

Kam se mohou hlásit zájemci v Královéhradeckém kraji?
Nejjednodušší cesta vede například přes transfuzní oddělení nemocnic v Jičíně a Trutnově, jak doporučuje mluvčí Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Lucie Prouzová. „Registrovat se do registru dárců kostní dřeně je možné i prostřednictvím nemocnic v Jičíně a Trutnově. Lze přijít v odběrový den, nejlépe po předchozím objednání, na transfúzní oddělení vybrané nemocnice a nechat si odebrat vzorek krve, který bude dále vyšetřen.“

Je ale třeba říci, že hledání shody mezi dárcem a příjemcem je mimořádně náročné. Může se stát, že se lékaři člověku ozvou třeba za 20 let, a nebo také nikdy.

Čtěte také

Kdo se tedy může přihlásit k odběrům vzorků?
V Česku fungují dva registry. Ten pražský nabírá dárce mezi 18 a 40 lety, kteří v perfektním zdravotním stavu. Třeba lehké alergie zájemce automaticky nevylučují. Člověk nakažený virem HIV nebo trpící nějakým chronickým onemocněním ale vhodným dárcem není. Druhý registr se sídlem v Plzni má stejně přísná pravidla, navíc u něj darovat mohou lidé jen do 35 let.

V první fázi dobrovolník přijde, vyplní dotazník a odevzdá vzorek. Z úst si štětičkou odebere sliny, které pak registr porovná s biologickým materiálem uloženým v databázi. Druhou variantou je nabrání jedné zkumavky krve. Posluchači se tak nemusí bát, že by při prvním setkání s registrem museli podstupovat několikahodinový odběr.

Daří se obecně hledat vhodné dárce?
Každý případ je během na dlouhou trať. Polovina darovaného štěpu k nám navíc míří ze zahraničí. Nejvhodnější jsou vzorky od národů, které jsou nám geneticky blízké a zároveň mají samy velké registry. Nabízí se tak hlavně sousední Německo a Polsko. A to samé platí i na druhou stranu. Asi 50 procent kostní dřeně od nás zachraňuje životy v zahraničí.

autoři: David Macháček , baj

Související