Vrchol Sněžky obehnala zhruba jeden metr vysoká síť. Má ochraňovat vzácnou horskou přírodu
Jeden metr vysoká síť na Sněžce oddělila návštěvnický prostor od míst, kde turisté nemají co dělat. Pracovníci Správy krkonošského parku ji ve spolupráci s kolegy z Polska natáhli po obvodu téměř celého vrcholu. Zábrany mají ochránit vzácnou horskou přírodu.
Nikdy předtím ochranáři k podobným opatřením ještě nepřistoupili, jenže návštěvnost Krkonoš meziročně stoupá a podle správy parku přibývá i bezohledných turistů. Na Sněžce budou proto také nově každý den od rána do večera sloužit strážci, kteří chování návštěvníků pohlídají.
Čtěte také
Pracovníci Správy Krkonošského národního parku právě začali na vrcholu Sněžky rozbalovat první sítě.
„Přípravou na tuto akci bylo oskenování celého vrcholu Sněžky. S tím, že jsme pracovali s ortofotomapou a naměřili jsme segmenty prakticky od horní stanice lanovky k vyhlídkám až na polské území a zpátky kolem Poštovny," říká mluvčí KRNAPu Radek Drahný.
Vidíme, že sítě se vlastně instalují nad současné řetězy.
„Tato síť by měla být už jednoznačnou bariérou, kterou by lidé neměli překonávat."
Kromě mechanických zábran se na vrcholku naší nejvyšší hory objeví i lavičky
„Ve spolupráci s lanovkou jsme vyvezli nahoru dvacet dřevěných laviček. Každá váží nějakých 60 až 80 kilogramů," říká pracovník parku Michal Skalka.
Od začátku hlavní letní turistické sezóny se na vrcholu Sněžky budou pravidelně objevovat strážci Krkonošského národního parku.
Čtěte také
„Letos jsme přistoupili k posílení strážní služby. Celou sezónu bude přítomen česká strážce a bude své služby koordinovat s polskými strážci a s Policií České republiky," říká ředitel KRNAPu Robin Böhnisch.
Důležité také je, že se rozjede velká informační kampaň v podobě různých informačních letáčků. Ty obdrží turisté na obou lanovkách. Jak na českou Sněžku, tak na polskou Kopu.
„Chtěli bychom v těch letáčcích na lanovkách lidem připomenout, že Sněžka je mimořádně unikátním biotopem nejen v rámci České republiky a Polska, ale střední Evropy obecně. A že na jejím vrcholu rostou rostliny a žijí živočichové, kteří se v některých případech nevyskytují nikde jinde na světě," doplňuje Robin Böhnisch.
Související
-
Není zvěř jako zvěř! Odpadky jako invazivní druhy v přírodě. V Krkonoších jim „vyhlásili válku“
V loňském roce navštívilo Krkonošský národní park a jeho ochranné pásmo téměř 3,8 milionu lidí. To dokazuje, že příroda Krkonoš je stále lákavější cílovou destinací.
-
Bezohlední turisté staví v Krkonoších „kamenné mužíky“. Nenávratně tak ničí vzácnou přírodu
Strážci krkonošského národního parku bojují proti stavitelům tzv. kamenných mohyl neboli mužíků. Neukáznění turisté je staví u frekventovaných tras, ale i v 1. zóně parku.
-
Šlapáci v Krkonoších. Výročí počátků horské turistiky i železnice. Za vším hledej hraběte Harracha
Český rozhlas Hradec Králové si dnes připomene dvě zajímavá výročí, která souvisejí s Krkonošemi. Kdo jiný nám o nich může zasvěceně povědět než historik Jan Luštinec.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Úřad Netanjahua tvrdí, že Hamás ustupuje od některých částí dohody o příměří a vytváří ‚krizi‘
-
Únosy a vraždy, o kterých se vědělo předem. Detaily případů, kvůli nimž změnil billboardový boss identitu
-
Něco se dalo udělat jinak, komentuje první inkasované góly Kinského jeho bývalý trenér Shejbal
-
Oznámení o muži se zbraní si vyžádalo uzavření ulice a policejní manévry. Jednalo se technika komunikací