V Krkonoších platí dočasně až do konce dubna zákaz vstupu na 19 turistických stezek a tras. Proč?
V našich nejvyšších horách od dnešního dne platí dočasný zákaz vstupu na 19 turistických stezek a tras. Opatření má zajistit klid jelení zvěři v přezimovacích oborách a v okolí krmelišť. Zákaz potrvá do 30. dubna příštího roku. Na území národního parku je k přezimování zvěře vyčleněno 18 obůrek.
Čtěte také
Zákaz vstupu se bude týkat například přezimovací obůrky v lokalitách Fišerova rokle, Vysoký břeh či Čermákova cesta.
S hajným Zdeněk Martinem jsme v jedné z nejstarších obůrek v krkonošském národním parku. „Tady přes oboru vede cesta, která je od 1. prosince uzavřena až do konce dubna. Právě kvůli oboře, aby tady byla zvířata v klidu přes zimu."
Hajný v okolí obůrky kontroluje informativní cedule o zákazu vstupu. Některé z nich je potřeba ještě pořádně připevnit.
Uhlídat okolí obůrek je přes zimu téměř nemožné
„Množství našich pracovníků, kteří by to dělat mohli, není takové, aby to dokázalo zamezit jakémukoliv přirozenému rušení v blízkosti obůrek," vysvětluje mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.
Čtěte také
Přesto se hajní snaží turistům neustále říkat, že zvěř rušit nesmí. „Snažíme se vše vysvětlovat a informovat lidi o tom, aby k oboře nechodili. Pro tu zvěř je důležité, aby měla opravdu klid."
Obůrky se nachází v odlehlých místech právě proto, aby zvěř nebyla rušena.
„Jelení zvěř je přirozeně divoká. Takže přítomnost člověka, venčení psa nebo zábavní pyrotechnika se zvěří udělá to, že se stresuje. A když je zvěř stresovaná tak velmi snadno podléhá panice a může se stát, že například prolomí ohradu a uteče zpět do volného terénu," vysvětluje Radek Drahný.
Čtěte také
Byly i případy, kdy volně pobíhající pes vystresoval zvěř v o obůrce natolik, že uhynula. Zatímco v předchozích letech už se obůrky v tento čas pomalu zavíraly, letos to zřejmě bude později. „Už proto, že na hřebenech hor stále ještě není tak souvislá vrstva sněhové pokrývky, aby si zvěř nedokázala něco najít k jídlu ve volném terénu. Jakmile napadne velké množství sněhu a už nebude venku co žrát, tak to je okamžik, kdy se zvěř přirozeně do těchto přezimovacích obůrek stahuje."
Zákaz vstupu na 19 turistických stezek a tras v Krkonoších musí turisté respektovat až do posledního dubnového dne.
Související
-
Hajní v Krkonoších naváží zásoby krmiva pro jelení zvěř do celkem 18 přezimovacích obůrek
Speciální siláž, seno, lesní plody, oves, červená řepa. To vše naváží hajní do přezimovacích obůrek. V Krkonoších jich je celkem 18. Zvěř už do nich začíná přicházet.
-
V Krkonoších se zavírá 17 stezek, které vedou kolem přezimovacích obůrek. Zvěř potřebuje v zimě klid
Od 1. prosince je v Krkonoších zavřeno 17 stezek. Jsou to ty, po kterých lidé chodí v blízkosti přezimovacích obůrek zvěře. Zákaz platí až do 30. dubna.
-
Krkonoše se plní turisty a policie posiluje v našich nejvyšších horách hlídky. Na co se zaměří?
Trutnovská policie zvyšuje kontroly v Krkonoších. Důvodem je nárůst počtu turistů ve střediscích na konci roku. Lidé si přijíždí hlavně zalyžovat nebo oslavit konec roku.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Avast prodával data o soukromí uživatelů. Úřad mu vyměřil stamilionovou pokutu, rozhodnutí však tají
-
Ministr sliboval a vedl ‚velmi tvrdá jednání‘. Děti na psychiatrii v Lounech budou ale dál sídlit za mřížemi
-
Ukrajina prolomila ‚nejlépe připravená opevnění‘. Není to poslední linie ruské obrany, varují experti
-
Otevřená debata ve společnosti chybí. Měli bychom se tím vážně zabývat, vyzývá propuštěný teolog Petráček