V Česku přibývá dětí, kterým rodiče nejsou schopni zaplatit školní obědy. Stát navyšuje podporu

22. září 2022 10:19

V České republice roste zájem o školní obědy zdarma. Stát pro rodiče ve složité životní situaci navyšuje podporu, nárůst zájemců o proplacení školních obědů pozorují zástupci neziskových organizací nebo jednotlivých škol. 

Čtěte také

„Evidujeme dvanáct dětí, s tím, že mám na stole dalších deset žádostí a do konce měsíce září budeme žádat pro další děti. Což asi souvisí se současnou ekonomickou situací. která u nás teď je,“ říká výchovná poradkyně ZŠ Komenského v Novém Městě nad Metují Ilona Rázlová.

Děti, které pomoc potřebují, pomáhají vytipovat třídní učitelé. „Třeba si to dítě nenosí svačiny. Nebo učitelé vidí, že nemá školní pomůcky. A v současnosti to je i u rodin, kde bychom nečekali, že budou mít ekonomické problémy.

Čtěte také

Podle Ilony Rázlové je podpora dětí důležitá a to nejen proto, aby ve škole neměly hlad. „Protože děti, které nechodily na obědy, byly často vyčleňovány z kolektivu.

Peníze na obědy pro potřebné získávají v této škole od neziskové organizace Women for Women. Ta pomohla v minulém školním roce se zaplacením obědů téměř třinácti tisícovkám dětí po celém Česku.

Letos jich bude ještě víc, říká členka správní rady Olga Chabr Grillová. „Situace nízkopříjmových rodin se dramaticky zhoršuje, průměrná cena školního oběda roste. Zatím máme víc než devět a půl tisíce žádostí o podporu a nové stále přibývají.

Čtěte také

Tahle organizace tak za obědy pro školáky zaplatí asi o dvacet milionů korun víc, než loni. Část díky soukromým dárcům, podporu ale získává také od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Peníze na školní obědy má připravené také Ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrzuje mluvčí resortu Eva Davidová. „Letos je to 137 milionů korun, tedy zhruba dvakrát víc, než v minulém roce. O prodloužení svých projektů projevilo zájem všech čtrnáct krajů.

Při žádosti o tuto podporu od státu je podmínkou hmotná nouze rodiny. Rodiče, kteří pomoc potřebují, se o ni mohou hlásit do konce září.

Spustit audio

Související