Urodilo se vám? Zkuste ochutnat Jahodový tartar s jogurtem
Červen je tradičně měsícem jahod. Šťavnaté rudé plody pěkně zrají na zahrádkách, případně na polích. Jahody jsou bohatým zdrojem vitamínů A, B, C, E a minerálních látek. Na ovoce obsahují překvapivě mnoho vláknin a naopak velice málo přírodního cukru. A tak v době čerstvých jahod určitě vyzkoušejte báječnou dobrotu.
Na přípravu potřebujete: 300 g čerstvých jahod, 50 g moučkového cukru, několik mátových lístků, 300 ml bílého jogurtu, 2 lžíce medu, 15 g želatiny.
Do bílého jogurtu pokojové teploty vmíchejte med a želatinu rozpuštěnou v trošce horké vody nebo mléka a hned vše nalijte do tvořítka a nechte ztuhnout v lednici.
Čerstvé, čisté jahody nakrájejte na drobnější kousky, posypte moučkovým cukrem, přidejte nasekanou mátu, promíchejte a nechte chvilku odležet v lednici.
Na vrstvu jahodového tartaru vkládejte ztužený jogurt, případně doplňte ušlehanou smetanou a mátovými lístky.
Dobrou chuť!
Jahody jsou velice zdravé ovoce výtečné chuti a jsou často nazývány královským ovocem
Ovšem historie jahodníku je mnohem starší, než sama královská monarchie. Archeologové zjistili, že již člověk z doby kamenné mlsal planě rostoucí jahody. První dochované zprávy o jahodách a hlavně o jejich léčebných účincích pocházejí od věhlasného řeckého lékaře Hippokrata a již ve starém Římě byly jahody pěstovány jako lahůdkové ovoce.
Ve středověku brzy přišli jahodám na chuť mlsní mnichové, kteří je pěstovali v klášterních zahradách. Krásné, červené plody však nesměly chybět ani na zámeckých hostinách nejprve v Anglii, Belgii, Francii a nakonec i u nás.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.