Ukrajinské učitelky se u nás začaly intenzivně učit česky, aby mohly začít znovu pracovat s dětmi

28. září 2022 07:58

Ukrajinské pedagožky, které uprchly před válkou, se chtějí v Česku co nejdřív vrátit ke své profesi. Aby mohly pracovat s dětmi - a to i s těmi českými - musí se pochopitelně domluvit česky. Kursy češtiny pro ukrajinské pedagogy pořádá v Hradci Králové tamní diecézní charita - a zájem je velký.

Čtěte také

Atmosféra na kursech češtiny je uvolněná a příjemná. Lektorka Jitka Křížková si skupinu pochvaluje. „Tyto ženy učitelky, není mezi nimi tedy ani jeden muž, mají zájem. A protože to jsou pedagogové, ať už jsou kdekoliv, tak vědí, co je to za práci a nestěžují mi to.“

Někdo už základy češtiny po pár měsících v Česku nabral, další účastnice kursu, které třeba utekly před válkou později, mají skluz - ale zlepšení je patrné na všech, říká Jitka Křížková. Důležitá je motivace a vědomí, proč vlastně do kursu chodí.

„Chtěla bych tady také pracovat jako učitelka. V Kyjevě jsem pracovala jako logopedka defektoložka na základní škole. Takto mluví česky po pár hodinách v kursech lektorky Jitky Křížkové Olena. Opravdu po pár hodinách? „Ano, ale je to stále málo. Mám ovšem velkou motivaci.

Čtěte také

Natalia by se zase ráda vrátila na první stupeň základní školy, kde chce pracovat jako dvojjazyčná asistentka. „Ano, chtěla bych učit. Já jsem učitelka první třídy.

Obě se shodují, že bez kursů češtiny by to nešlo - a obě lektorku Jitku Křížkovou chválí. „Paní učitelka je super. Je moc chytrá a umí nás naučit. Děkujeme za to moc.

Pokroky ukrajinských učitelek Jitka Křížková chválí také, vnímá ale i to, že jsou vlastně teprve na začátku.

„Tak referenční úroveň B2 pro češtinu jako cizí jazyk je daleko. Myslím si, že úroveň A2 do konce roku zvládneme. Potom uvidíme, jestli neztratí motivaci a budou ochotny dál pracovat, říká lektorka češtiny na kursech pro ukrajinské pedagogy Jitka Křížková.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související