Uklidit náchodský zámek není jednoduché. Na mytí čeká 150 oken, voní tu leštěnky a malířské barvy

10. březen 2019 10:08

Vůně leštidla, kbelíky s vodou i barvou - tohle všechno je teď k vidění v hlavních expozicích náchodského zámku. Do začátku turistické sezony totiž musí být všechny prostory uklizené a připravené na první návštěvníky.  

Alena Novotná s kolegyní tráví v prostorách náchodského zámku každou minutu svého pracovního dne. Do začátku turistické sezóny totiž musí vyčistit nejen přibližně 150 špaletových dvouoken, ale čekají je i další úklidové práce.

V Náchodě se probudili ze zimního spánku medvědi Dáša a Ludvík. Jaro klepe na dveře

Náchodští medvědi se probudili ze zimního spánku

Náchodští medvědi se probudili ze zimního spánku. Trvale žijí v zámeckém příkopě, kde mají velký výběh se zázemím. Reportérka Jana Házová se zajímala o to, jak se jim po zimě daří a tak se za medvědicí Dášou a medvědem Ludvíkem  vypravila v doprovodu ošetřovatelky Jany Vláškové.

„Teď počkáme, až malíř dodělá opravy a domalby. Potom dooprašujeme nábytek, podlahy a koberce. A kde to bude zapotřebí, tak ještě přeleštíme nábytek. A tím to bude tak zhruba připraveno."

Uklidit zámek není podle Aleny Novotné jednoduché. Používají se speciální přípravky i pracovní postupy.
„S tím nábytkem musíme každopádně opatrně. Mohou se používat jen speciální přípravky, které jsou na to určeny. Používáme i různé štětičky, abychom se opravdu dostali do všech záhybů, aby tam ten prach nezůstal. A nábytek vypadal pěkně a zachovale."

Do začátku turistické sezóny musí být všechny prostory náchodského zámku uklizené

Příprava zámku na sezónu má svůj harmonogram. Úklid jde hned za malířskými a zednickými pracemi. O ty se na náchodském panství stará pan Karel.

„Je zapotřebí vyspravit praskliny a následně to opravit malbou. Procházím zámek místnost po místnosti a veškeré praskliny, trhliny a zvedlá místa, se takto musí opravit a následně přetřít."

Součástí údržby zámeckých prostor jsou i plátené přehozy, které jsou od podzimu až do začátku nové turistické sezóny na každém kusu nábytku.

Vzácné předměty pomáhá chránit také desítka odvlhčovačů vzduchu. Každý z nich se podle mluvčí správy zámku Lucie Prokopové musí po celou zimu denně zapínat.
„Odvlhčovače dáváme nejen do expozic, ale i do depozitářů. Jejich úlohou je především ochrana mobiliáře, citlivého na vysokou relativní vlhkost. A hlavně na prudké výkyvy teplot. Tady je máme přímo u tapisérie a pomáhají samozřejmě i grafickým listům, fotografiím a knihám, aby nezvlhly."

Úklid musí být dokončen do posledního březnového víkendu, kdy na náchodském zámku začne turistická sezóna.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související