Učitelům ZŠ Úpice-Lány došla trpělivost s problémovými žáky a napsali otevřený dopis poslancům

17. prosinec 2019 09:51

Učitelé Základní školy Úpice-Lány na Trutnovsku vyzývají v otevřeném dopise poslance Parlamentu ČR k řešení palčivých problémů ve školství. Cítí bezmoc a obavy z dalšího vývoje.

Především v sociálně slabších rodinách podle učitelů vyrůstá generace nezodpovědných lajdáků a neplatičů. Nepomáhají třídní důtky, snížené známky z chování, zlepšení nepřináší ani spolupráce se sociálními pracovnicemi. Pedagogové proto vyzývají zákonodárce, aby situaci začali řešit.

Čtěte také

„Nás prostě štve, že si někteří rodiče neplní povinnosti, nepouští děti do školy, neomlouvají je, dělají si co chtějí. Je to špatný příklad pro ostatní," popisuje důvody sepsání otevřeného dopisu zákonodárcům ředitel ZŠ Úpice - Lány Petr Kalousek.

Ve škole má prý například žáky se 150 neomluvenými hodinami, dalším sice rodiče absenci omluví, okolnosti jsou ale podle učitelů často podezřelé.
„Co my s tím uděláme? Můžeme dát žákovi ředitelskou důtku, klidně i tři, dáme mu trojku z chování, ale to je všechno. V podstatě se nám vysmívají, protože pro ně to není trest."

Jednou z iniciátorek dopisu byla Iveta Jiříčková, učitelka, školní metodik prevence a také třeba členka bezpečnostní komise města. Situace je prý neúnosná především v rodinách, kde rodiče nepracují.
„Pokud jsou děti vychovávány v prostředí, kde rodiče nechodí do práce a ráno spí, tak se těm dětem do školy nechce, jako jediní z rodiny vstávat nebudou."

Text otevřeného dopisu úpických učitelů:

A problémů s dětmi z takových rodin je víc. Nedodržují základní hygienické návyky, dluží za školní pomůcky, ty navíc do školy nenosí, nebo je zničí.
„Naháníme rodiče, prosíme o pomoc orgán sociálně-právní ochrany dětí, který do těch rodin dochází, ale dostáváme se do situace, kdy rodiče vše odkývají, ale děti do školy znovu nepřijdou."

Čtěte také

Otevřený dopis pedagogů poslancům podporuje i starosta Úpice Petr Hron z hnutí Žít v Úpici. Sociální odbor města se podle něj s problémy, které popisují učitelé, setkává opakovaně.
„Největší zodpovědnost nesou rodiče."

Potíže ve školách dlouhodobě řeší i města a obce v okolí Úpice. Věnuje se jim proto i místní akční skupina Království - Jestřebí hory, jedna z jejích pracovních skupin se zaměřuje na rovné příležitosti.
„Kde jsou zástupci škol, zřizovatelů, sociálního odboru. A z toho mají vyjít výstupy, kdy by ředitelé škol dostali takové doporučení, jak se v určitých situacích chovat a na koho se obrátit. Protože mnohdy je to tak nepřehledné, že ani nevědí."

Otevřený dopis zástupci úpické školy adresovali poslanci Pavlu Plzákovi z hnutí ANO. Ten jako lékař situaci v Úpici zná, pravidelně slouží na místní poliklinice. Písemnost včera rozeslal ostatním poslancům s doporučením, aby se situací zabývali.

Spustit audio

Související