Jak zvládnout děti s ADHD? Potřebují poznat řád, pravidla a hranice. Ve škole i v rodině
Psycholožka z Pedagogicko-psychologické poradny v Hradci Králové PhDr. Kristýna Červená v naší radioporadně na téma: Jak zvládnout výchovu dítěte s ADHD? Co pomůže, když máte pocit, že už nepomůže vůbec nic?
Zachraňuje lidské osudy. Středisku výchovné péče v Hostinném děti věří
Když na podzim otevírali v Hostinném na Trutnovsku Středisko výchovné péče jako součást tamního Výchovného ústavu, málokdo předpokládal tak velký zájem, jaký o služby střediska je. Především ambulantní psychologická pomoc je vítaná, rodiče problémových dětí ale nezřídka volí i pomoc ve formě internátního pobytu. Ten je dobrovolný, není nařízen soudem a coby určité varování dítěti před umístěním do ústavu funguje velmi dobře.
Přestáváme jej zvládat - přiznávají vyčerpaní rodiče, jejichž dítě neposlouchá, neposedí, neustále si vyžaduje rodičovskou pozornost, nedá dospělým vydechnout. Z výchovy se pak stává extrémně náročná disciplína a rodiče tápou, jak věčné problémy s potomkem ustát „se ctí".
Ještě hůře se ale v nevyhovující situaci cítí samotné dítě. Hrozí mu ztráta sebeúcty, sebedůvěry i důvěry v okolní svět, pokud rodiče budou vzniklé potíže řešit nevyhovujícími prostředky
Děti mají přirozenou potřebu být rodiči milované a naplňovat jejich očekávání. Pokud se to neděje, mnohdy není potíž v „problematické" osobnosti dítěte, ale ve zvolených výchovných prostředcích nebo v prostředí, které je obklopuje.
Mnoho dětí přitom postrádá čas na docela obyčejnou hru - takovou, která by je primárně nerozvíjela, ale bavila. Chybí jim neorganizovaný pohyb venku, možnost „vylítat se". Organizovaná činnost v kroužcích ani televize či počítač doma nenaplňují jejich přirozené potřeby. I to může vést k nezvladatelnému chování.
Dětem přitom chybí pevné vedení, rodiče se necítí jistí ve své roli. Děti přitom jen máloco potřebují více než pevné a sebevědomé rodiče, o které se mohou opřít a nemusejí vynakládat energii (i tu destruktivnější) na to, aby zjistily, co si ještě mohou dovolit, aniž by po tom skutečně toužily.
Čtěte takéPedagogicko-psychologické poradny
Společnost tlačí na rodiče, aby dětem zajistili maximální bezpečnost, měli na ně dostatek času, věnovali se jim, od nejútlejšího věku rozvíjeli jejich schopnosti. V silách rodiče není vše zvládnout, přesto se o to většinou snažíme a ignorujeme napětí, které v nás vinou přehnaných nároků vzrůstá a přenáší se i na děti.
Opačná cesta - zvolnit a vzdát se některých aktivit - by přitom byla přínosem pro obě strany. Dejte dítěti možnost prožít pocit úspěchu. Určitě to ocení.
Celou radioporadnu s PhDr. Kristýnou Červenou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:
Související
-
Speciálním školám chybí žáci. Pokles je cítit i po ekonomické stránce. Je na vině inkluze?
Speciálním školám, které navštěvují například také děti s lehkým mentálním postižením nebo autismem, ubývají žáci a na vině je prý inkluze, mnohdy necitlivá a nesmyslná.
-
Růst je jedním z hlavních projevů života a zrcadlem zdravotního stavu. Rostou naše děti správně?
Dětská endokrinoložka MUDr. Jana Hrubá v naší radioporadně na téma: Roste vaše dítě dobře? Poruchy růstu a jak je správně řešit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.