Jak zvládnout děti s ADHD? Potřebují poznat řád, pravidla a hranice. Ve škole i v rodině

21. březen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jak zvládnout děti s ADHD? Co pomůže, když máte pocit, že už nepomůže vůbec nic? (ilustrační foto)

Psycholožka z Pedagogicko-psychologické poradny v Hradci Králové PhDr. Kristýna Červená v naší radioporadně na téma: Jak zvládnout výchovu dítěte s ADHD? Co pomůže, když máte pocit, že už nepomůže vůbec nic?

Zachraňuje lidské osudy. Středisku výchovné péče v Hostinném děti věří

dítě, psaní, kreslení

Když na podzim otevírali v Hostinném na Trutnovsku Středisko výchovné péče jako součást tamního Výchovného ústavu, málokdo předpokládal tak velký zájem, jaký o služby střediska je. Především ambulantní psychologická pomoc je vítaná, rodiče problémových dětí ale nezřídka volí i pomoc ve formě internátního pobytu. Ten je dobrovolný, není nařízen soudem a coby určité varování dítěti před umístěním do ústavu funguje velmi dobře.

Přestáváme jej zvládat - přiznávají vyčerpaní rodiče, jejichž dítě neposlouchá, neposedí, neustále si vyžaduje rodičovskou pozornost, nedá dospělým vydechnout. Z výchovy se pak stává extrémně náročná disciplína a rodiče tápou, jak věčné problémy s potomkem ustát „se ctí".

Ještě hůře se ale v nevyhovující situaci cítí samotné dítě. Hrozí mu ztráta sebeúcty, sebedůvěry i důvěry v okolní svět, pokud rodiče budou vzniklé potíže řešit nevyhovujícími prostředky

Děti mají přirozenou potřebu být rodiči milované a naplňovat jejich očekávání. Pokud se to neděje, mnohdy není potíž v „problematické" osobnosti dítěte, ale ve zvolených výchovných prostředcích nebo v prostředí, které je obklopuje.

PhDr. Kristýna Červená ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Mnoho dětí přitom postrádá čas na docela obyčejnou hru - takovou, která by je primárně nerozvíjela, ale bavila. Chybí jim neorganizovaný pohyb venku, možnost „vylítat se". Organizovaná činnost v kroužcích ani televize či počítač doma nenaplňují jejich přirozené potřeby. I to může vést k nezvladatelnému chování.

Dětem přitom chybí pevné vedení, rodiče se necítí jistí ve své roli. Děti přitom jen máloco potřebují více než pevné a sebevědomé rodiče, o které se mohou opřít a nemusejí vynakládat energii (i tu destruktivnější) na to, aby zjistily, co si ještě mohou dovolit, aniž by po tom skutečně toužily.

Čtěte takéPedagogicko-psychologické poradny

Společnost tlačí na rodiče, aby dětem zajistili maximální bezpečnost, měli na ně dostatek času, věnovali se jim, od nejútlejšího věku rozvíjeli jejich schopnosti. V silách rodiče není vše zvládnout, přesto se o to většinou snažíme a ignorujeme napětí, které v nás vinou přehnaných nároků vzrůstá a přenáší se i na děti.

Opačná cesta - zvolnit a vzdát se některých aktivit - by přitom byla přínosem pro obě strany. Dejte dítěti možnost prožít pocit úspěchu. Určitě to ocení.

Celou radioporadnu s PhDr. Kristýnou Červenou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...