Teplárna Náchod využívá místo uhlí zemní plyn. Měly by se snížit vypouštěné emise i cena tepla

20. leden 2020 09:22
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Teplárna Náchod využívá místo uhlí zemní plyn. Měly by se snížit vypouštěné emise i cena tepla

V Teplárně Náchod slavnostně uvedli do plného provozu nový plynový kotel. Město se tak přestává vytápět uhlím, kterého se ročně v Náchodě spálilo zhruba 900 vagónů. Přechodem na novou technologii se zlepší i ovzduší, do něj se totiž už nedostanou tuny škodlivin.

„V době provozu uhelného kotle teplárna ročně vypouštěla 2,5 tuny tuhých znečišťujících látek. Teď je to samozřejmě nula," vysvětluje jednatel společnosti innogy Energetika Plhov-Náchod Zdeněk Slavík.

Teplárna Náchod využívá místo uhlí zemní plyn. Měly by se snížit vypouštěné emise i cena tepla

Ze stometrového komínu teď místo kouře stoupá už jen vodní pára.
„Zvenku v podstatě žádné zásadní úpravy neproběhly. Veškerá modernizace se uskutečnila uvnitř areálu teplárny."

Uvnitř budovy jsou dvě nové technologie. Parovodní plynový kotel a dvě kogenerační jednotky o výkonu jedné megawatty.

„Které zase vyrábějí a dodávají jak tepelnou, tak elektrickou energii, kterou vyvádíme do elektrické soustavy," doplňuje jednatel společnosti innogy Energo Zdeněk Kaplan.

Čtěte také

Se zavedením moderní technologie vznikla také nová společnost, zmiňovaná innogy Energetika Plhov-Náchod. V té má menšinový podíl město.

„Jsme u cenotvorby, kterou vytváříme pro konečné příjemce tepla. To znamená domácnosti v Náchodě. Už dnes je tady realita, že bude 20 korun sleva na každý gigajoul," říká starosta města Náchod Jan Birke.

Průměrná domácnost tak podle něj za teplo zaplatí ve srovnání s minulým rokem zhruba o 500 korun méně.

Spustit audio

Související